2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az új kormányzati struktúrához kell igazítani a bevételeket és kiadásokat.

Az új parlament még a tavaszi törvénykezési ciklusban tárgyalja a Stop Soros csomagot, valamint a 2019-es költségvetési törvényjavaslatot - írtuk korábban. Ezt a listát azonban érdemes kiegészíteni a 2018-as, tehát hatályban lévő büdzsével is.

Varga Mihály elégedett lehet, visszakapta a Pénzügyminisztériumot
Varga Mihály elégedett lehet, visszakapta a Pénzügyminisztériumot

Az áprilisi választási győzelem után ugyanis Orbán Viktor alaposan átalakította kormányát. Eddig ismert formájában megszűnt például a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, a feladatok egy részét a most létrehozott Innovációs és Technológiai Minisztérium vette át, Palkovics László vezetésével. A nemzeti vagyon kezelésére pedig tárca nélküli minisztériumot állítottak fel, Bártfai-Mager Andrea vezetésével

A Nemzetgazdasági Minisztériumból pedig Pénzügyminisztérium lett, visszaállítva a tárca hagyományos elnevezését. Ennek - facebook-bejegyzése alapján - kifejezetten örült Varga Mihály miniszter, akiről köztudott volt, hogy sokkal szívesebben vezetne egy klasszikus pénzügyi tárcát, mint a szakképzéssel, s egyéb, az ország pénzügyeihez nem szorosan tartozó területekkel felduzzasztott minisztériumot. A poszt szerint Varga nosztalgikus hangulatban porolta le a Pénzügyminisztérium nevével ellátott, évekig a pincében porosodó táblát.

Az előző ciklushoz képest szűkült a Miniszterelnökség hatásköre - a vidékfejlesztési, energiapolitikai feladatok egy része máshová került, s az átalakítások nem hagyták érintetlenül a Miniszterelnökségi Kabinetirodát sem, ahová a turizmust csoportosították át.

Mindez szükségessé teszi a 2018-as költségvetés módosítását, hogy a megfelelő fejezetek, jogcímek szerint folytatódjék a pénzügyi év. Az újonnan alakult tárcákhoz konkrétan költségvetést kell rendelni.

Ez a törvénymódosítási kényszer alkalmat ad arra is, hogy a kormány az évközi folyamatokhoz igazítsa a büdzsé tavaly nyáron elfogadott számait. Az olajárak emelkedése például megjelenik mind a kiadási (működési költségek emelkedése), mind a bevételi oldalon (fogyasztási adók formájában).

A negyedik Orbán-kormány egyik friss bejelentése szerint nagyszabású versenyképességi programmal próbálják nagyobb sebességi fokozatba kapcsolni a gazdaságot, ennek első, a költségvetést is érintő lépései is beépülhetnek egy módosítással a büdzsébe.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!