2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az evakuálási művelet lezárult: minden olyan magyart haza tudtak hozni, akiről tudtak és aki haza akart jönni. Emellett kimenekítettek afgánokat, osztrákokat és amerikaiakat is.

A Magyar Honvédség összesen 540 főt hozott Magyarországra Afganisztánból a tálib hatalomátvétel miatt, a magyarok mellett afgán, osztrák és amerikai állampolgárokat, jelentette be mai sajtótájékoztatóján Benkő Tibor.

A honvédelmi miniszter tájékoztatása szerint minden magyart, akiről tudtak és haza akart jönni, sikerült kimenekíteni. Mellettük

Magyarországra hozták azokat az afgánokat és családtagjaikat - összesen 57 afgán családot, ezen belül 180 gyermeket -, akik az elmúlt 18 évben segítették az Afganisztánban szolgáló magyarokat, és jelezték, hogy jönnének.

Az érintettek 87 százaléka élt a felkínált lehetőséggel.

Gyülekező emberek a kabuli nemzetközi repülőtér közelében 2021. augusztus 17-én. (Fotó: MTI/AP)
Gyülekező emberek a kabuli nemzetközi repülőtér közelében 2021. augusztus 17-én. (Fotó: MTI/AP)

A honvédelmi tárca tegnap késő este közölte, hogy éjjel landolt Kecskeméten, az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázison a Magyar Honvédség két utasszállító repülőgépe, amellyel hazatért az afganisztáni kimenekítési feladatokban részt vevő valamennyi magyar katona.

A honvédelmi miniszter elmondta azt is, hogy

az evakuáláshoz szükséges volt egy olyan, Afganisztánnal szomszédos országra, ahol ideiglenesen tartózkodhattak a kimenekítettek. Ez az ország Üzbegisztán volt.

A két ország közötti utat a két magyar Airbus-gép összesen 14-szer tette meg. A kimenekítetteket Üzbegisztánból a Wizz Air, illetve az üzbég légitársaság gépeivel hozták haza, a lehető legrövidebb időn belül.

A sajtótájékoztatón elhangzott az is, hogy augusztus 17-én kapta meg a Honvédség a feladatot az evakuálásra. 18-án már készen állt a kontingens, 19-én hajnalban pedig útnak indulhattak a feladatot végrehajtó katonák Afganisztánba.

A magyar gépek kezdetben csak 30 percig maradhattak a kabuli repülőéren, nem kapcsolhattak ki, és a lehető legrövidebb időn belül fel kellett szállniuk fedélzetükön azokkal, akik rajta voltak a listán. A műveletet nemzetközi együttműködésben sikerült végrehajtani.

Benkő Tibor emlékeztetett arra, hogy a nemzetközi afganisztáni művelethez, amelyet a 2001. szeptember 11-i terrortámadás hívott életre, 2003-ban csatlakozott Magyarország.

A NATO célmondata az volt, hogy „együtt megyünk be és együtt jövünk ki”.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!