Laptársunk, a Privátbankár.hu a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet adatainak segítségével hasonlította össze a hazai munkaerőpiacot és bérszinteket a nemzetközi helyzettel.
A cikk szerint a foglalkoztatottság terén Magyarország az uniós élvonalban helyezkedik el, olyan nyugati országok, mint Ausztria, Hollandia és Németország mögött, ráadásul a régióban kiemelkedően fontos Visegrádi Négyek közé tartozó országok közül is csak Csehországban áll jobb szinten a foglalkoztatottsági ráta. Hozzátették, hogy a munkanélküliséget illeti, nem véletlen, hogy a legmagasabban a ráta pont azokban az országokban jár, ahol a foglalkoztatottság alacsonyabb volt: Dél-Európa országai állnak a legrosszabb helyzetben ebből a szempontból, míg Magyarország más régiós országokhoz hasonlóan 3 százalék körüli munkanélküliségi rátát tudott felmutatni a negyedévben.
Így állnak a magyar bérek
A Privátbankár.hu arra az eredményre jutott, hogy az OECD-tagországai által közölt 34 adatból csupán három országban voltak alacsonyabbak a bérek 2021-ben, mint Magyarországon: Görögországban, Szlovákiában és Mexikóban – mindez pedig azt is jelenti, hogy 30 OECD országban magasabb az éves átlagfizetés, mint a hazai 26 268 dollárra mért szint, amely az akkori dollárárfolyamon nagyjából 7,9 millió forint.
A cikkből az is kiderült, hogy a 2011 és 2021 közti időszakban a hazai átlagbér, bár összességében az OECD-s átlag felett volt, a hazai életszínvonal összehasonlításához mérceként leggyakrabban használt, más V4-es országok átlagánál alacsonyabb, 17,9 százalékos mértékben emelkedett.