2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Havi összevetésben lassult, éves viszonylatban ugyanakkor rekordmértékben gyorsult a termelői árak emelkedése az euróövezetben és az Európai Unióban áprilisban.

Az EU statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön azt közölte, hogy a termelői árak az euróövezetben 1,2 százalékkal, az EU egészében pedig 1,3 százalékkal nőttek áprilisban márciushoz képest, amikor az euróövezetben 5,3 százalékos, az EU-ban 5,4 százalékos növekedést jegyeztek fel.

Éves összevetésben az euróövezetben az áprilisi termelői áremelkedés 37,2 százalékra gyorsult a márciusi 36,9 százalékról, az EU-ban pedig 36,6 százalékról 37 százalékra.

Ismételten az energiaárak járultak hozzá a legnagyobb mértékben a termelőiár-emelkedéshez. Az energiaárak éves szinten 99,2 százalékkal nőttek az euróövezetben a márciusi 104,1 százalék után, az EU-ban pedig 101,3 százalék után, 97,2 százalékkal.

Nem látni a növekedés végét. Fotó: Pixabay
Nem látni a növekedés végét. Fotó: Pixabay

Az energiaárak nélkül a termelői árak emelkedése az euróövezetben éves szinten 15,6 százalék volt a márciusi 13,7 százalék után, az EU-ban pedig a márciusi 14,2 százalék után áprilisban 16,1 százalék.

Az ipari termelői árak legnagyobb havi növekedését Szlovákiában (+9,3 százalék), Luxembourgban (+6 százalék) és Bulgáriában (+4,1 százalék) regisztrálták. A legjelentősebb csökkenés Írországban volt (-16,4 százalék), majd Romániában (-3,2 százalék), Portugáliában (-2,2 százalék) és Olaszországban (-0,3 százalék).

Az ipari termelői árak éves bázison valamennyi tagállamban emelkedtek áprilisban. A legnagyobb éves növekedést Dániában és Írországban (egyaránt +62,3 százalék), Romániában (+60,4 százalék), továbbá Belgiumban (+52,7 százalék) regisztrálták.

Az Eurostat kimutatása szerint Magyarországon a termelői árak 3,8 százalékkal nőttek a márciusi 4,5 százalék után havi szinten és 42,8 százalékkal emelkedtek éves összevetésben a márciusi 39,7 százalékot követően.

(MTI) 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!