3p

Az uniós tagállamok közül egyedül Magyarország nem csatlakozott ahhoz, hogy nyilvántartást vezessenek az oroszok által okozott károk bizonyítékairól.

Reykjavíkban találkoztak az Európa Tanács (ET) állam- és kormányfői. Ez egy páneurópai szervezet, semmi köze az Európai Unióhoz, vagy annak állam- és kormányfői testületéhez, az Európai Tanácshoz. Az ET mellett működik az Emberi Jogok Európai Bírósága, amely az Emberi Jogok Európai Egyezményének betartását felügyeli, vagy a tekintélyes, független alkotmányjogászokból álló tanácsadó testülete, a Velencei Bizottság - számolt be az eurologus blogra hivatkozva a hvg.hu.

Kettős beszéd. Fotó: Novák Katalin/Facebook
Kettős beszéd. Fotó: Novák Katalin/Facebook

Megjegyzi még, hogy az ET-nek 46 tagja van, az európai országok közül nem tagja Koszovó, amelyet nem minden ország ismer el, illetve a háború megindítása után kizárt (ezzel párhuzamosan kilépett) Oroszország és Fehéroroszország sem, ahol még mindig létezik halálbüntetés – ez kizárja a tagságot. Mexikó, Japán, az USA és Kanada megfigyelő státusszal rendelkezik.

Magyarországot Novák Katalin köztársasági elnök képviselte. Az esemény lezártával a résztvevők elfogadtak egy több területet is felölelő zárónyilatkozatot. Ennek egyik eleme volt az, hogy a vezetők megállapodtak az Ukrajnának Oroszország által okozott károk nyilvántartásáról - írta az eurologus.

A jövőbeni kártérítési mechanizmus első elemeként szolgáló nyilvántartás a 2022. február 24. óta minden érintett természetes és jogi személynek, valamint Ukrajna államnak okozott károkról, veszteségekről vagy sérülésekről szóló bizonyítékok és követelésekkel kapcsolatos információk nyilvántartásaként szolgál majd – áll a nyilatkozatban. Hozzátették, hogy az állam- és kormányfők kifejezték hajlandóságukat nemzetközi kezdeményezésekben való részvételre egy ilyen mechanizmus továbbfejlesztése érdekében, amely kártérítési alapként is szolgálhat, hangsúlyozva az Orosz Föderáció azon kötelezettségét, hogy meg kell fizetnie a támadóháborúja által okozott károkat.

Ehhez a ponthoz azonban nem csatlakozott minden résztvevő. Az uniós tagállamok közül egyedül Magyarország jelezte, hogy ebből ki akar maradni. Nem jelezte csatlakozási szándékát Örményország, Azerbajdzsán, Törökország, Magyarország, Szerbia, Bosznia-Hercegovina.

A csúcstalálkozón Novák Katalin is felszólalt, mondandóját a Facebook-oldalán így foglalta össze: “Most, amikor ismét háború van Európában, együtt kell keresnünk a békéhez vezető legrövidebb utat. A félévvel ezelőtti tapasztalataimhoz képest komoly előrelépésnek tartom, hogy egyre több vezető beszél már a béke fontosságáról. Olyan igazságos és méltányos békére van szükség, ami hosszú távon is fenntartható. Természetesen a vezetők figyelmét felhívtam a kárpátaljai magyarság aggasztó helyzetére is.“

A blog ugyanakkor nem ment el szó nélkül amellett, hogy a Twitteren Novák Katalin egészen más hangnemben kommunikált: angolul úgy írt, hogy „Oroszország őrült döntése, hogy megtámadja Ukrajnát, Magyarország közvetlen szomszédját, felforgatta világunkat. A háborús bűnöket ki kell vizsgálni, a háborús bűnösöknek pedig szembe kell nézniük az igazságszolgáltatás hatalmával. Egy szuverén állam elleni fegyveres támadás és agresszió elfogadhatatlan.” Az eseményről szóló közleményben felsorolják a fentebb említett csatlakozó országokat – innen derült ki, hogy Magyarország távol maradt - tette hozzá az eurologus.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!