5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) fenntartotta a világgazdaság idei és jövő évi növekedésére vonatkozó áprilisi előrejelzését, ugyanakkor jelezte, hogy a kilátásokat növekvő kockázatok övezik.

Az IMF hétfőn közzétett frissített jelentésében (World Economic Outlook) változatlanul azt jelzi előre, hogy a bruttó hazai termék (GDP) az idén és jövőre egyaránt 3,9 százalékkal emelkedik az egész világ átlagát tekintve. A valutaalap ugyanakkor borúlátóbban ítéli meg az euróövezet, Japán és Nagy-Britannia növekedési kilátásait. A frissített prognózis szerint több ország GDP-növekedése lassul a tavalyihoz képest és az idei áprilisi becsléshez viszonyítva.

Az IMF előrejelzése szerint az amerikai jegybank, a Fed a következő két évben folytatja kamatemelési sorozatát, ami tovább erősíti a dollárt.

A júliusi jelentés összeállítói szerint a globális gazdasági növekedést leginkább veszélyeztető tényező a kereskedelmi háború elmélyülése. Az Egyesült Államok által elsőként megtett lépések ellenlépéseket szülnek egyebek között Kína, az Európai Unió, a NAFTA-országok (Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Egyezmény) és Japán részéről - áll a dokumentumban.

A világkereskedelmi forgalom két gyenge év után tavaly erősödött, és 5,1 százalékkal nőtt. Idén a növekedés 4,8 százalék, jövőre 4,5 százalék lesz a legfrissebb előrejelzés szerint, az idei évi előrejelzését 0,3 százalékponttal, a jövő évit 0,2 százalékponttal rontotta az IMF az áprilisi prognózishoz képest.

Az euróövezet gazdasága a legújabb előrejelzés szerint idén 2,2 százalékkal nő. Ez kisebb az áprilisban várt 2,4 százaléknál és elmaradt a tavalyi 2,4 százalékos bővüléstől. A jövő évre vonatkozó becslést 2 százalékról 1,9 százalékra rontotta az IMF.

Németország idei GDP-növekedésével kapcsolatos előrejelzését az IMF az áprilisi 2,5 százalékról 2,2 százalékra változtatta, miután tavaly 2,5 százalékkal erősödött gazdasága. A jövő évi becsült GDP-növekedési adatot 2 százalékról 2,1 százalékra javították.

Japán idei gazdasági teljesítményével kapcsolatban is borúlátóbb az IMF: az áprilisban várt 1,2 százalékról 1 százalékra csökkentette ugyanis a GDP-növekedéssel kapcsolatos becslését. Tavaly a japán GDP 1,7 százalékkal nőtt. A jövő évre változatlanul 0,9 százalékos japán gazdasági bővülést vár az IMF. A brit gazdaság teljesítményére vonatkozó előrejelzését 1,6 százalékról 1,4 százalékra változtatta hétfőn ismertetett jelentésében a Nemzetközi Valutaalap. Tavaly 1,7 százalékkal nőtt a brit GDP. Jövőre továbbra is az áprilisi előrejelzésben jelzett 1,5 százalékos bővülést becsülnek az IMF-jelentés összeállítói.

Elsősorban a decemberi adócsökkentések hatására, valamint a kormányzati kiadások növekedésére a tavalyinál nagyobb mértékben, az áprilisi előrejelzéssel megegyező ütemben nőhet idén az amerikai gazdaság: a GDP 2,9 százalékkal bővülhet a tavalyi 2,3 százalék után. Jövőre a gazdasági teljesítményének a növekedése 2,7 százalékra lassulhat, ahogy az az áprilisi előrejelzésben is szerepelt.

A feltörekvő és fejlődő országok esetében maradt az áprilisban várt 4,9 százalékos GDP-növekedési előrejelzés. A csoport országai között azonban nagy eltérések, ellenkező irányba mutató folyamatok tapasztalhatók.

Az ellátási zavarok és a geopolitikai feszültségek hozzájárultak a kőolaj drágulásához. Ez kedvező volt a kőolajat exportáló országoknak, mint például Oroszország és a Közel-Kelet egyes országai, de érezhetően sújtotta az importőröket, például Indiát. A feltörekvő piacgazdaságok vizsgálatakor a felfelé és a lefelé történő elmozdulások gyakorlatilag kioltják egymást - áll a jelentésben.

Az IMF az áprilisi előrejelzéséhez hasonlóan, továbbra is 6,6 százalékos gazdasági növekedést vár Kínában a tavalyi 6,9 százalék után. A jövő évre vonatkozó 6,4 százalékos GDP-növekedési előrejelzés megegyezik az áprilisban várttal. Az idei és a jövő évi orosz GDP-növekedéssel kapcsolatos előrejelzés nem változott, maradt az 1,7, illetve 1,5 százalék a tavalyi 1,5 százalék után.

India esetében az IMF 7,4 százalékról 7,3 százalékra rontatta a folyó év GDP-növekedésére vonatkozó előrejelzését, ami azonban így is felülmúlja a tavalyi 6,7 százalékot. A jövő évi adatot 7,8 százalékról 7,5 százalékra vágta vissza az IMF. Brazília gazdasága idén az áprilisban várt 2,3 százalék helyett 1,8 százalékkal nő a tavalyi 1 százalék után, és a tavasszal várttal megegyező mértékben, 2,5 százalékkal nő jövőre. Mexikó esetében az IMF továbbra is 2,3 százalékos idei gazdasági bővüléssel számol a tavalyi 2 százalék után. A jövő évi adatot azonban 3 százalékról 2,7 százalékra rontotta az IMF.

A Nemzetközi Valutaalap szerint a kőolaj világpiaci ára tavalyhoz képest 33 százalékkal, 70,23 dollárra nő hordónként. Áprilisban a nemzetközi intézet szerényebb, 18 százalékos drágulással számolt.

A Nemzetközi Valutaalap legfrissebb előrejelzése szerint a fejlett gazdaságú országokban az infláció az idén 2,2 százalék lesz az áprilisban várt 2 százalék helyett és a tavalyi 1,7 százalék után. A fogyasztói áremelkedés jövőre is 2,2 százalék lesz, az áprilisban becsült 1,9 százalékkal szemben. A feltörekvő és fejlődő országok esetében 4,4 százalékos inflációt vár az IMF az áprilisban becsült 4,6 százalék helyett és a tavalyi 4 százalék után. Jövőre az áremelkedés 4,4 százalék lesz az áprilisban várt 4,3 százalékkal szemben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!