Noha több helyen tényként jelent meg, hogy a nyugdíjasok novemberben legalább 2,5 százalékos korrekciót kapnak, a valóságban az, hogy lesz-e kiegészítő emelés, és ha igen, milyen mértékben, csak szeptember közepén-végén dől majd el – mondta a Népszavának Farkas András nyugdíjszakértő.
Azt is elmondta, hogy Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter augusztus 26-án egy előadásában ugyan azt mondta, szerinte a júliusi 17,6 százalék után augusztusban 16-, szeptemberben 11-12-, októberben 9-10-, novemberben 8-, decemberben 7 százalék lehet az infláció mértéke, és ennek alapján az éves infláció 17,5 – 17,7 százalék között várható, az MNB például 16,5 - 18,5 között számolt.
Farkas András szerint a nyugdíjemelés mértékéről pontosabbat csak szeptember 8-án lehet majd többet megtudni. A KSH akkor közli az augusztusi inflációról szóló statisztikát, amelyben szerepelni fog az általános- és a nyugdíjas inflációs adat. A kormány pedig majd ez alapján becsüli meg az egész évre vonatkozó pénzromlást. Ha ez az érték magasabb lesz 15-nél akkor lesz emelés, ha alacsonyabb, akkor nem – tette hozzá.
Farkas András megjegyezte: ha a várható nyugdíjas infláció magasabb az általánosnál, akkor azt kell figyelembe venni. A szakértő szerint a nyugdíjas infláció idén eddig minden hónapban magasabb volt az általánosnál, és ez így maradhat az év hátralévő hónapjaiban is.
A legutóbbi mért adat szerint júliusban 18,7 százalék volt a 17,6 százalékos általánossal szemben.
A nyugdíjas infláció e trend alapján elérheti éves szinten a 18 – 18,5 százalékot is. Ebben az esetben a nyugdíjemelés mértéke meghaladhatja az általános éves infláció szerinti 2,5-2,7 százalékos feltételezett mértéket, és elérheti a 3-3,5 százalékot is.