2p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Uniós támogatást kérünk a hálózat összekötéséhez.

Magyarország és Szlovénia közösen pályáz európai uniós támogatásra gázvezeték-hálózatuk összekötéséhez, amellyel lehetővé válna Magyarország számára LNG (cseppfolyós földgáz) vásárlása Olaszországból - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szombaton az MTI-nek.

Olcsóbb, mintha Horvátországból jönne a fűtőanyag
Olcsóbb, mintha Horvátországból jönne a fűtőanyag

A miniszter kifejtette: Magyarországnak kulcskérdés a beszerzési források diverzifikálása, hogy minél több forrásból vásárolhasson gázt. Mivel jelenleg bizonytalan a horvátországi LNG-terminál építése, valamint a Horvátország által kínált ár is jóval az elérhető piaci ár felett van, továbbá az is bizonytalan, hogy Romániában mikor kezdik meg amerikai és osztrák vállalatok a tengeri gázmezők kitermelését, indokolt újabb gázbeszerzési forrásokat bevonni - magyarázta.

Közölte: egy ilyen lehetséges forgatókönyv az LNG-vásárlás olaszországi kikötőkön keresztül. Jelenleg azonban ennek nem adottak az infrastrukturális feltételei, hiszen nincs gázvezeték-összeköttetés az olasz LNG-kikötők és Magyarország között.

Kiemelte: ezért kötöttek megállapodást Szlovéniával, mert ha összekötik a két ország gázvezeték-hálózatát, fizikailag lehetővé válik a gázvásárlás az olaszországi LNG-kikötőkből. Magyarország és Szlovénia közös pályázatot adott be az Európai Unióhoz, hogy gázvezeték-rendszerük összekötése kerüljön fel az úgynevezett közös érdekű beruházások listájára, ami az előfeltétele annak, hogy uniós forrásokat kapjanak ehhez a fejlesztéshez – magyarázta a miniszter.

Szijjártó Péter kitért arra: jelenleg egyeztetnek arról, hogy a két ország hálózatát összekötő interkonnektor milyen kapacitású legyen. Az előzetes igényfelmérés azt mutatta, hogy mind hazai, mind nyugat-európai, mind amerikai energiavállalatok határozottan érdeklődnek és érdekeltek az így esetlegesen létrejövő gázszállítási kapacitás lekötésében - mondta.

Hangsúlyozta: valódi piaci igény és valódi magyar ellátásbiztonsági érdek is fűződik az LNG-vásárláshoz Olaszországból, ennek alapfeltételeként pedig a magyar és a szlovén gázvezeték-hálózat összekötéséhez. Hozzátette: az Európai Tanács döntése tavasszal várható az ügyben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!