4p

Érdekes számsorokat közöl a greenfo.hu: idén a gyermek-közétkeztetést az állam 101 milliárd forinttal támogatja.

Tíz év alatt 30 százalékkal nőtt a hazai húsfogyasztás - bár az idei év forgalma ebben bizonyára nincs benne, hiszen a berobbant infláció miatt kevesebben engedhetik meg maguknak, a húsevés luxusát.

Szegényen vagyunk gazdagok…

De ez nem befolyásolja, hogy mi szerepeljen az étlapon. Ma napi 1,5 millió ember ebédjének esetében  a „szegényen vagyunk gazdagok” elv érvényesül, mivel az élelmiszer ötöde megy kukába. Ez 50 ezer tonna ennivalót jelent évente – írja a lap.

Közben pedig környezetvédelmi szempontból igen fontos lenne a húsevés csökkentése. Hogyan segíthet ebben például az iskolai szemléletformálás, és miképpen lehetne a közétkeztetés fenntartható? – tették fel a kérdést a szakemberek júniusban a zöld szervezetek országos találkozóján.

Pazarlás a menzákon. Fotó: MTI/Illyés Tibor
Pazarlás a menzákon. Fotó: MTI/Illyés Tibor

Heti egy húsmentes nap?

Az 'Önkormányzatok és közösségek jó gyakorlatai a helyi erőforrások megőrzéséért' címmel  rendezett konferenciára olyan önkormányzatokat, közösségeket hívtak meg, amelyek eredményeiből erőt lehet meríteni, tapasztalataikból érdemes tanulni, példájukat követni.

A székesfehérvári rendezvényen a másik oldalról is szó esett. Az erőforrásokkal való takarékos bánásmód szükségességének része lenne, hogy hetente egy húsmentes napot tartsanak a közétkeztetésben. A szakmai vitán részt vett Farkas István Tamás, a Magyar Természetvédők Szövetsége társelnöke és Zoltai Anna, a Közétkeztetők és Élelmezésvezetők Országos Szövetsége elnöke is.

Az ételnek nincs tisztelete

Megdöbbentő mondat, hogy 2023-ban, amikor méregdrága lett az élelmiszer, az ételnek nincs tisztelete. Szegényen vagyunk gazdagok – ami azt jelenti, hogy a közétkeztetésben az élelmiszer 20 százaléka a kukába megy. Ez 50 ezer tonnányi feldolgozott ételt jelent évente.

Igaz, a szabad szedéses svédasztal itt előny. (Azért írom, hogy itt, mert például a szállodák esetében svédasztalos étkeztetésnél is óriási a pazarlás.) A konferencián elhangzottak szerint 80 százalékkal csökkent a hulladék mennyisége svédasztal esetén, a fix adagokhoz képest.

Arról is szó esett a szakemberek találkozóján, hogy miért fontos környezetvédelmi szempontból a húsevés csökkentése? Hogyan segíthet ebben az iskolai szemléletformálás? Miképpen lehetne a közétkeztetés fenntartható?

Beleeszik, ott hagyja

Ami az iskolai ebédeltetést illeti, a szülők hozzáállása lehet döntő. A gyerekek nagy része bele se kotor az előre kiadagolt fogások nagy részébe, mert vagy nem ismeri az ételt, otthon nem főzik – vagy elvből utálja, mondjuk a főzeléket –, vagy beleeszik, ott hagyja. Ha éhes, elmegy az iskola után egy gyorsétterembe, már akinek futja rá a zsebpénzéből. Amibe az iskolában ímmel-ámmal belekotor, az ugye megy a kukába.

A szülő viszont, amikor befizeti a gyereket ebédre, megnyugszik, hiszen nem marad éhen a csemetéje. A heti egy húsmentes napnak persze nem biztos, hogy örülni fognak, hiszen a magyar vendéglátásban ma a húsnak van csak rangja. Akkor is, ha tologatja a gyerkőc a tányéron a pörköltöt, merthogy anya nem így főzi.

Jó-e az időzítés?

A főzelék a legtöbb helyen – ismerősöktől hallom – még mindig nem nyerő, mert a mai, dolgozó anyák nem állnak neki esténként főzeléket készíteni, inkább elővesznek valamit a mélyhűtőből, tehát nem szokta meg a gyerek.

Gond nélkül be lehetne vezetni a húsmentes napot, csakhogy rossz az időzítés – hallottam egy másik véleményt. Most, amikor egyébként is minden alapanyag és más termék megdrágult, úgy vélnék a szülők, kevesebbet nyújtanak nekik a vendéglátós cégek, több pénzért.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!