4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nagy hullámokat kavarnak Ukrajnánál és Oroszországnál a Belgorodnál szerdán lezuhant gép körülményei, Putyin sorra börtönöz be embereket. Háborús összefoglaló.

  • Oroszország és Ukrajna továbbra is vitatja az orosz katonai repülőgép szerdán történt, belgorodi lezuhanásának körülményeit. A balesetben a fedélzeten tartózkodó 74 ember meghalt. Oroszország azt állítja, hogy a gépen 65 ukrán hadifogoly volt, akiket cserére vittek volna, de az ukrán erők lelőtték. Ugyanakkor olyan hírek is napvilágot látott, hogy a felszállás előtt VIP orosz tisztségviselőket szállítottak le a gépről.
  • Ukrajna nem erősítette meg, de nem is tagadta, hogy eltalálta a gépet, de azt mondta, hogy Moszkva „szándékosan veszélyeztette hadifoglyai életét és biztonságát”, mivel a csere előtt nem figyelmeztette Kijevet a légtér feloldására. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kijelentette: „Egyértelmű, hogy az oroszok az ukrán foglyok életével, szeretteik érzéseivel és társadalmunk érzelmeivel játszanak.”
  • Dmitro Lubinets, Ukrajna emberi jogi biztosa a Reuters hírügynökségnek elmondta, hogy az orosz médiában megosztott ukrán hadifoglyok listája, amelyek állítólag a Belgorod régió felett szerdán lezuhant repülőgép fedélzetén tartózkodtak, eltéréseket tartalmaznak. „Találtunk a listán ukrán állampolgárokat, akiket már korábban kicseréltek” – mondta. Az oroszországi jelentések szerint a nyomozóknak DNS-mintára lesz szükségük a halottak azonosításához.

Az orosz védelmi minisztérium által 2024. január 22-én közreadott képen orosz tüzérek 152,4 milliméteres Mszta-Sz önjáró löveggel tüzelnek ukrán célpontra egy meg nem nevezett ukrajnai helyszínen. Fotó: MTI/AP/Orosz védelmi minisztérium
Az orosz védelmi minisztérium által 2024. január 22-én közreadott képen orosz tüzérek 152,4 milliméteres Mszta-Sz önjáró löveggel tüzelnek ukrán célpontra egy meg nem nevezett ukrajnai helyszínen. Fotó: MTI/AP/Orosz védelmi minisztérium

  • Andrij Jusov, az ukrán katonai hírszerzés szóvivője a Radio Svoboda-nak adott interjújában kitartott amellett, hogy Kijev sem írásban, sem szóban nem kapott Oroszországtól a Belgorod környéki légtér biztosítására irányuló kérelmet, valamint két másik orosz katonai szállítógép, egy AN-26 és egy AN-72-esek egyidejűleg a légtérben voltak.
  • A moszkvai bíróság börtönbe zárta Igor Girkint, Vlagyimir Putyin ultranacionalista kritikusát. Girkint, az orosz FSZB biztonsági szolgálatának egykori tisztjét tavaly nyáron tartóztatták le a lakásában, és „szélsőségességre való felbujtással” vádolták meg, miután több hónapig tartó nyilvános bírálatokban azzal vádolta Putyint, hogy nem kellő eréllyel vívja az ukrajnai háborút.
  • A 26 éves Darja Trepovát 27 év börtönbüntetésre ítélték, mert tavaly bombát adott egy háborúpárti katonai blogger kezébe, aki a helyszínen életét vesztette. Az orosz nőt a szentpétervári bíróság ítélte el Vladlen Tatarsky halálával összefüggésben terrorizmus vádjávalEgy olyan szobor belsejébe rejtett bomba ölte meg, amelyet Trepova ajándékozott neki egy szentpétervári kávézóban tartott beszéde során.
  • Az Európa Tanács strasbourgi parlamenti közgyűlése (Pace) egyhangúlag határozatot fogadott el az Oroszország által erőszakkal átvitt és kitoloncolt ukrán gyerekek sorsáról. Felszólítja a nemzeti parlamenteket, hogy fogadjanak el határozatokat „az ilyen bűncselekményeket népirtásként ismerjék el”, és felkéri a nemzetközi közösséget, hogy működjön együtt Ukrajnával az eltűnt gyermekek felkutatása és hazaszállítása érdekében. A hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) 2023 márciusában adott ki elfogatóparancsot Vlagyimir Putyin ellen ukrán gyermekek elrablása miatt.
  • Litvánia külügyminisztere, Gabrielius Landsbergis Kijevbe látogatott, Vlagyimir Putyin pedig Oroszország balti-tengeri exklávéjába, Kalinyingrádba, amely Litvániával határos. A Kreml szerint a látogatást nem NATO-tagoknak szóló üenetnek szánták.
  • Svédország miniszterelnöke, Ulf Kristersson reagált arra, hogy Orbán Viktor tárgyalásokat javasolt a két nemzet között Svédország NATO-csatlakozási kérelmével kapcsolatban. Orbán budapesti invitálására azt javasolta, hogy találkozzanak Brüsszelben. Kövér László, az Országgyűlés elnöke azt mondta, nem sürgős a helyzet megoldása, és az ellenzéki pártok azon kísérletei, hogy rendkívüli ülést hívjanak össze a parlament megvitatására, valószínűleg kudarcot vallanak. (The Guardian)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!