3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Május végén nyújtja be a Fővárosi Törvényszékhez Budapest azt a keresetlevelet, melyben azt kérik, a bíróság mondja ki: törvénytelen a fővárostól elvárt 58 milliárd forintnyi szolidaritási adóból 25 milliárdnyi rész.

Május végén nyújtja be a főváros a szolidaritási hozzájárulás rá kiszabott idei összegének csökkentéséért a keresetét a Fővárosi Törvényszékhez – közölte Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes csütörtökön, budapesti háttérbeszélgetésen. Kiss Ambrus elmondta, a fővárosi önkormányzat a közigazgatási per megindítása iránti keresetlevélben kéri a bíróságtól az inkasszálás megtiltását. A május végi beadási időpontnak az az apropója, hogy akkor fordul át a főváros nettó finanszírozói pozícióba – tette hozzá.

A főpolgármester-helyettes kiemelte, a szolidaritási hozzájárulás olyan elvonást jelent a fővárosnak, ami a közfeladatok ellátását lehetetlenné teszi.

Karácsony Gergely főpolgármester április 19-én, a főváros „túlélőprogramját” ismertető rendkívüli sajtótájékoztatóján közölte: vitatják a szolidaritási hozzájárulás törvényességét, ami az idén 58 milliárd forint terhet jelent, ezért a közigazgatási bíróságon pert indítanak az összeg csökkentése érdekében.

Karácsony Gergely főpolgármester korábban megígérte, a jogosnak vélt 33 milliárd forintot befizetik az államkasszába. Fotó: Bánkuti András
Karácsony Gergely főpolgármester korábban megígérte, a jogosnak vélt 33 milliárd forintot befizetik az államkasszába. Fotó: Bánkuti András

Jogi álláspontjuk szerint az adónemnek azt a részét, amit törvényesnek gondolnak, befizetik, tehát az 58 milliárd forintból 33 milliárdot – mondta el akkor Karácsony Gergely jelezve azt is, azért nem tartják törvényesnek a szolidaritási hozzájárulást, mert az alaptörvény szerint is az önkormányzatok saját bevételei nem elvonhatók.

Kiss Ambrus csütörtökön, az első „Budapesti Lakógyűlés” költségeiről szólva elmondta: a levél kinyomtatása, borítékolása, kézbesítése és a call center működtetésének költsége 100 millió 500 ezer forint. Egy kézbesített levél 72 forintba kerül, és azért tudják ezt ekkora összeggel megoldani, mert nem a posta, hanem saját dolgozóik viszik ki – közölte Kiss Ambrus hozzátéve, a lakógyűléssel kapcsolatos kommunikációs költségek nagyjából 25 millió forintra rúgnak.

Az energiamegtakarításról szólva a főpolgármester-helyettes szólt arról is, az év első négy hónapjában a tavaly szeptemberi árakhoz képest 37 milliárd forintos megtakarítást értek el. Ugyanakkor ez nem azt jelenti, hogy 37 milliárd „most itt áll a kasszában”. Ez azt jelenti a valóságban, ha ennyivel többet kellett volna kifizetni, akkor jelenleg nem 105,8 milliárd lenne a működési kiadás, hanem 37 milliárddal több, és ennek „egyáltalán nem lett volna fedezete” – mondta.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!