3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Szakértő szerint az uniós források hiánya az egyik oka a beruházások két számjegyű csökkenésének. A másik a bizonytalan gazdasági környezet.

Ahogy arról beszámoltunk, a Központi Statisztikai Hivatal péntek reggeli közlése szerint a harmadik negyedévben ismét gyengén alakult a beruházási teljesítmény: éves alapon 15,4, negyedéves alapon 2,5 százalékos a visszaesés.

Azaz még az előző negyedév alacsony beruházási volumenét is alulmúlta a harmadik negyedéves teljesítmény, és itt láthatjuk egy újabb okát a gyenge GDP-adatnak – írja a lapunknak elküldött gyorsértékelésében Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza.

Hozzátéve,

ez egyben azt is jelenti, hogy a beruházási volumen immáron a hatodik negyedéve csökken negyedéves bázison.

A beruházások visszaesése kapcsán Regős szerint két tényezőt lehet kiemelni: egyrészt az uniós források visszatartása miatti forráshiányt, amely visszahúzza az állami beruházásokat (ez látszik például az oktatás, illetve a szállítás, raktározás ágazatban), valamint a bizonytalan gazdasági helyzetet. Ez utóbbi a feldolgozóipar gyenge beruházási aktivitásában látszik elsősorban. Bár a kis- és középvállalkozások beruházási aktivitását itt is meghatározza az uniós források rendelkezésre állása, hiszen állami (uniós) támogatás nélkül a cégek nem szívesen ruháznak be: egyrészt kevésbé is éri meg nekik, másrészt pedig az elmúlt évek forrásbősége rászoktatta őket az állami támogatásokra – mutat rá a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza.

A feldolgozóipar alacsony beruházási aktivitásában ugyanakkor szerepet játszik az is, hogy alacsony a kereslet, nem látják a vállalatok, hogy miért lenne értelme beruházni, ki fogja megvenni az előállított terméket. Ez hozzájárul a nagyberuházások lassításához is.

Nem nekünk áll a zászló
Nem nekünk áll a zászló
Fotó: Depositphotos

A mai adatból az is jól látható Regős Gábor szerint, hogy most már kevésbé a kamatkörnyezet az, ami a beruházások szempontjából jelentős akadályt jelent, sőt, az alacsonyabb kamatkörnyezetben a kamatérzékenyebb ingatlanberuházások már lassanként megindulnak.

Most tehát a beruházások beindulása szempontjából az lesz a kérdés, hogy hazánk hozzájut-e az uniós forrásokhoz, illetve hogy mikor stabilizálódik a gazdasági helyzet – ez utóbbi persze nemcsak Magyarországra, a belföldi gazdaságra értendő, hanem a külső piacainkra is, hiszen a hazai ipar jelentős részben külföldre, azon belül is legnagyobb arányban Németországba termel – véli a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza.

Aki szerint a mostani adatok kedvezőtlen előjelet jelentenek a következő időszak GDP-adataira is: ha kevés a beruházás, az visszafogja a gazdasági növekedést. Bár tegyük hozzá, hogy a kapacitáskihasználtság most nem éppen magas, tehát elvileg lehetne alacsony beruházási volumen mellett is növekedni – hívja fel a figyelmet Regős Gábor.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!