5p

Találkoztunk már idén feketébe öltözött pedagógusokkal: a Pedagógusok Szakszervezete rendhagyó évnyitóján így fogadta a sajtó képviselőit. Most hétfőn pedig reggel fél 8-tól a miskolci Herman Ottó Gimnáziumnál is fekete ruhába öltözött diákok, szülők és tanárok tiltakoztak élőlánccal azért, mert a múlt héten a fenntartó tankerület felmentette az intézmény igazgatóhelyettesét, Dezsőfi Györgyöt. A szakszervezetek, a Szülői Hang és a CKP is megszólalt.

A kirúgás indokaként azt jelölték meg, hogy az igazgatóhelyettes a pedagógusok polgári engedetlenségének az élére állt a múlt héten. A tanárok ezután döntöttek úgy, hogy hétfő reggel fekete ruhában körbeveszik az iskola épületét, amihez csatlakoztak a szülők és a diákok. Az élőláncban noÁr élő közvetítése szerint annyian vettek részt, hogy nemcsak az iskola épületét, hanem annak tornacsarnokát is körül tudták venni a fekete ruhás tiltakozók.

Nyolc órakor a diákok elindultak az intézményt fenntartó tankerülethez átadni azt a petíciót, amelyben kérik, hogy a hétfőtől hatályos felmentést a tankerület vonja vissza, és Dezsőfi György maradhasson az intézmény igazgatóhelyettese.

Ilyen sokan voltak a miskolci gimnázium előtt, mikor a diákok bejelentették, hogy átadták a petíciót. Fotó: Facebook(noÁR
Ilyen sokan voltak a miskolci gimnázium előtt, mikor a diákok bejelentették, hogy átadták a petíciót. Fotó: Facebook(noÁR

Az igazgatóhelyettes eltávolítására reagálva a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) és a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) kijelentette: egy hét múlva ütemezett munkabeszüntetéssel egészülhet ki a pedagógusok polgári engedetlenségi hulláma, miután az Orbán-kormány erővel próbált „hatni” a tanárokra.

Pedagógus szakszervezetek: ismét sztrájkolni kell

A PSZ és a PDSZ arra kéri a tiltakozáshoz csatlakozó pedagógusokat, oktatási dolgozókat, hogy szeptember 12-étől kezdjenek sztrájkot szervezni, mégpedig úgy, hogy valamennyi résztvevő intézményben ugyanabban az időben történjen munkabeszüntetés – akár sztrájk, akár polgári engedetlenség. Ehhez “A” és “B” tiltakozási heteket határoztak meg: előbbi esetében minden hétfőn, szerdán és pénteken tagadnák meg a munkát, utóbbinál minden kedden és csütörtökön.

Fontos, hogy akkor is jelentsék be a sztrájkot, ha az adott iskolában minden tiltakozó polgári engedetlenségre készül, mert így az intézményvezetőnek kötelessége tájékoztatni a szülőket is a munkabeszüntetésről, akiket a szakszervezetek arra kérnek, a tiltakozás idejére ne vigyék be a gyerekeiket az intézményekbe.

Az ütemezett munkabeszüntetés leghamarabb szeptember 19-én kezdődhet az „A” tiltakozási héttel.

Az érdekvédők hétfőtől a következőket javasolják:

  • „Kérjük meg a szülőket, hogy a munkabeszüntetést úgy segítsék, hogy ez idő alatt ne küldjék be a gyermekeiket az intézménybe, mert ekkor felügyelni és tanítani sem kell – így kihúzzuk a sztrájk alatti, még elégséges szolgáltatás előírásának »méregfogát«;
  • a törvény alapján összevont felügyelet tartható;
  • a sztrájk alatt megtartandó tanítási órákat más napokra át lehet helyezni;
  • ügyeljünk arra, hogy a tervezett sztrájkot minél előbb jelentsük be az intézményvezetőnek, mert a bejelentéstől számított öt nap múlva lehet belekezdeni a munkabeszüntetésbe.”

Október 5-én, a pedagógusok világnapján felkeresik az alapvető jogok biztosának helyi irodáit! Győr, Szeged, Miskolc, Debrecen, Székesfehérvár és Pécs területi irodáinál fognak összegyűlni, hogy számonkérjék a biztost, mit tesz azért, hogy a diákok oktatáshoz fűződő jogai érvényesüljenek! 

Szülői Hang és CKP: kiállnak a tanárok mellett

Közben a szülőket képviselő Szülői Hang a hétvégén levelet írt a tankerületeknek, hogy a pedagógusok megfélemlítése helyett a valós problémákra keressék a megoldást. Úgy vélik, a tankerületek tömegesen követnek el jogsértéseket, melyek miatt sokszor a szülőknek kell pótolnunk az elmulasztott foglalkozásokat.

A Civil Közoktatási Platform (CKP) szintén állásfoglalást fogalmazott meg a pedagógusok mellett, és felháborítónak tartja a feladatait nem teljesítő, a felelősségeit figyelmen kívül hagyó kormányzati, oktatásirányítási szervek és szereplőik hazug nyilatkozatait, a köz- és gyermeki érdekeket képviselő pedagógusok hivatástudatának, erkölcsi felelősségének megkérdőjelezését, fenyegetésüket és megfélemlítésüket, a tankerületek megtorló intézkedéseit.

„Követeljük, hogy az oktatásirányítás és a tankerületi központok igazgatói kérjenek nyilvánosan bocsánatot az érintett iskolai dolgozóktól, és biztosítsák számukra a jogaik gyakorlásának lehetőségét, kommunikációjukban tartsák magukat az elemi civilizációs korrektséghez, eljárásaikban pedig minden ponton legyenek transzparensek” – írják közleményükben.

Felpörögtek az események

Még csak egy hete, hogy négy gimnáziumnál, valamint a Pedagógusok Szakszervezetének székházánál virrasztást tartottak, valamint Arató László, a Magyartanárok Egyesületének elnöke nyílt levelet írt Maruzsa Zoltánnak válaszul arra, amiért a közoktatási államtitkár arra figyelmeztette a pedagógus szakszervezeteket, hogy a polgári engedetlenség „jogszabályellenes magatartás, a tanulók erkölcsi értékrendjét negatívan befolyásoló, törvénytelen kezdeményezés”. És mindjárt ezt követte az is, hogy országos polgári engedetlenségi hullámot hirdetett a Tanítanék Mozgalom.

És még csak az elmúlt héten történt az is, hogy régi időkre emlékeztető metódust választottak a tankerületek munkatársai, akik személyesen keresik fel a pedagógusokat, és adják át a levelet, amiben retorziókat helyeztek kilátásba. A retorziót pedig a már említett miskolci Herman Ottó Gimnázium igazgatóhelyettesének eltávolításával kezdték meg.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!