Minden bizonnyal egy az ukrán légierő kötelékébe tartozó Tu-141-es pilóta nélküli felderítőgép zuhant le Zágráb területén csütörtök éjjel. Az érthető módon nagy riadalmat keltett becsapódás három méter átmérőjű krátert, és elsőre nehezen beazonosítható, leginkább egy repülőgéphajtóműre emlékeztető roncsokat hagyott magat után.
A szakértők szerint a legvalószínűbb, hogy egy az 1970-es években a szovjetek által kifejlesztett felderítődrón, a Tu-141 egy példánya zuhant le a horvát fővárosban. Az egyetlen ország, amely hadrendben tart még ilyen gépeket, az Ukrajna, ahol az elavult Tu-141-eseket némileg modernizálva nemcsak felderítőgépként, hanem a légierőnél gyakorlatoknál, valamint egyes hírek szerint a mostani háborúban "csaliként" is bevetették. A drónt hordozójárművéről rakétameghajtással lövik fel, ezután előre beprogramozott pályán repül, majd ejtőernyőkkel ereszkedik le a földre, ahol be lehet gyűjteni, hogy előkészítsék a következő küldetésre.
Működéséről egy rövid videó is segít képet kapni:
Így nézett ki a becsapódás helyszíne:
Video of the crash site of an unknown object in #Zagreb.
— NEXTA (@nexta_tv) March 11, 2022
The mayor of the #Croatian capital said there is no indication that it was an intentional act.
The circumstances are being investigated. pic.twitter.com/VpMCDdRDR4
Az ukrán határtól Zágráb közel 600 kilométerre van, a Tu-141-esek hatótávolsága nagyjából 1000 kilométer, tehát könnyen eljuthatott odáig egy pályájáról letért, esetleg rossz irányba útnak indított darab.
A kérdés persze az, hogy milyen útvonalon. Szinte kizárt, hogy a gép nem érintette a magyar légteret, de valószínűleg útjának nagy részét Magyarország felett tette meg, és ahogy Zágrábban, úgy hazánkban is bárhol becsapódhatott volna. A horvát hatóságok később arról beszéltek, hogy adataik szerint mintegy 40 percet töltött a magyar légtérben a gép. Úgy tűnik viszont, hogy a magyar légvédelem nem vette észre az 1970-es évekbeli gép áthaladását. Erre, illetve a magyar illetékesek hallgatására Jávor Benedek, a Párbeszéd pollitikusa is felhívta a figyelmet egy Facebook-posztban.
Szijjártó Péter nem sokkal ezután a maga részéről azt osztotta meg követőivel, hogy beszélt horvát kollégájával az ügyben, a hatóságok pedig vizsgálódnak. A külügyminiszter elismerte, hogy a rendelkezésre álló adatok szerint "Magyarország légtere is érintett volt", több NATO-tagországgal együtt.