3p

"Különleges gazdasági egységet" vezetnek be, melynek lényege, hogy az iráni olajat európai termékekre cserélik, tehát gyakorlatilag cserekereskedelem jön létre, pénzforgalom nélkül. És mivel pénz sehonnan nem megy sehová, az USA a jelenleg érvényben lévő korlátozásaival sem tehet ellene semmit.

Az iráni atomprogramról szóló megállapodás aláíró tagjai - az egyezményből egyoldalúan kilépett Egyesült Államok kivételével - New York-i megbeszélésüket követően közös nyilatkozatot fogadtak el arról, hogy elkötelezettek egy fizetési mechanizmus létrehozásában, hogy folytassák kereskedelmüket Iránnal.

A nyilatkozatban az aláíró tagok üdvözölték a gyakorlati javaslatokat egy különleges célú gazdasági egység (SPV) létrehozására az iráni exporttermékek, köztük az olaj kifizetése érdekében. Európai diplomaták azt mondták, hogy az SPV által egy cserekereskedelmi rendszert hoznának létre - hasonlót ahhoz, amit a Szovjetunió használt a hideg háború idején -, hogy az iráni olajat európai termékekre cseréljék pénzforgalom nélkül.

Irán 2015-ben egyezett meg uniós közvetítéssel az Egyesült Államokkal, Nagy-Britanniával, Franciaországgal, Kínával, Oroszországgal és Németországgal, hogy legalább tíz évre korlátozza atomprogramját, cserébe az ellene hozott szankciók nagy részének fokozatos feloldásáért. 

Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője a maradó tagok megbeszélését követően tudatta: az SPV létrehozásáról szóló döntést már meghozták, a mechanizmus technikai részleteit szakértők fogják megvitatni. Számos diplomata és elemző azonban kétkedéssel fogadta, hogy egy SPV-vel hosszú távon ki tudják kerülni az amerikai korlátozásokat, ugyanis Washington kiegészítheti szankcióit úgy, hogy megakadályozza a cserekereskedelmet.

Washington május elején felmondta a nemzetközi szerződést arra hivatkozva, hogy Irán nem tartja magát az abban vállalt kötelezettségeihez, s elrendelte az úgynevezett atomalku ratifikálásakor felfüggesztett szankciókat az iszlám köztársasággal szemben, illetve újabbakat is bejelentett. Az iráni olajkereskedelmet korlátozó büntetőintézkedések novemberben lépnek ismét életbe.

A teheráni vezetés az amerikai kilépést követően arra az álláspontra helyezkedett, hogy tiszteletben fogja tartani a megállapodásban foglaltakat, viszont az alku fenntartását a nyugati államok garanciáitól teszi függővé, amelyek értelmében külföldi vállatok az amerikai büntetőintézkedések ellenére is folytathatják üzleti tevékenységüket az iszlám köztársasággal.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!