Csabai Károly, az Mfor.hu és a Privátbankár.hu szakújságírója a Trend Fm Reggeli Monitor című műsorában beszélt a vállalatokat és a lakosságot a koronavírus-járvány kapcsán foglalkoztató kérdésekről.
Nem egységes az a mód, ahogyan a jegybankok segítik a koronavírus-járvány miatt leült gazdaság szereplőket. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) az utóbbi napokban jelentős könnyítéseket hajtott végre, annak érdekében, hogy a kereskedelmi bankok minél könnyebben és gyorsabban tudjanak hitelezni. Ám kérdés, vajon a mostani helyzetben ezek az intézkedések mennyire segíthetnek.
Az emberek két okból szorulhatnak most istápolásra: egyrészt, aki elveszítette a munkahelyét, és emiatt nem tudja törleszteni a hitelét. Másrészt, ha valakinek ahhoz kell forrás, hogy a létfenntartáshoz szükséges javakat megvásárolja. Mindkét esetben erősen kétséges, hogy az érintettek pont kölcsönt vennének fel, pláne úgy, hogy nem lehet tudni, a válság meddig tart.
A vállalatok közül pedig azok számára necces most a hitelfelvétel, amelyek termékei iránti kereslet a válság miatt jelentős mértékben visszaesett. Bár kétségtelenül például már vannak autógyárak, amelyek kezdenek újra kinyitni, kérdéses, hogy a mostani, rendkívül bizonytalan helyzetben ki fog tőlük négykerekűt vásárolni.
A hitelezés fokozása gazdaságösztönzési céllal tehát kicsit korainak tűnik, igazából most még mintha abban a szakaszban lennénk, amikor a lakosságnak a bértámogatások, míg a vállalatoknak a közterhek csökkentése lehet az üdvözítő. Ami a bértámogatásokat illeti, a sok kritika hatására a kormány ugyan átalakítja a rövidített munkaidő után járó támogatási rendszert, ám hogy pontosan miként, arról még nincsenek részletek.
Mától érhetők el az MNB által biztosított NHP Hajrá-hitelek a kis- és közepes vállalkozások számára, összesen 1500 milliárd forint erejéig. Ezt nagyon kedvező kamattal számos célra lehet fordítani: beruházásra, működésre, de akár európai uniós támogatás előfinanszírozására, hitelkiváltásra vagy cégvásárlásra is. Vélhetően azért elsősorban a hitelek kiváltása lesz a cél – legalábbis az elején.
A teljes beszélgetést itt hallgathatja meg: