Mészáros Lőrinc, a leggazdagabb magyar vállalkozó esetében már nehéz olyan ágazatot találni, ahol ne lenne valamilyen szinten érdekeltsége. Ebből kifolyólag a vertikális terjeszkedésre jóval szűkebb lehetőségei vannak, mint voltak például 10 évvel ezelőtt. Horizontális terjeszkedésre azonban bőven akad már példa az elmúlt néhány évben és most is egy ilyen történt.
A nyári főszezon kellős közepén úgy döntött Mészáros Lőrinc, hogy gyerekeivel karöltve új agrárcéget alapít. Holott nem egy ilyen van már neki: a kisebb-nagyobb agrárcégek felett álló Talentis Agro Zrt. birtokolja többek között a Búzakalász 66 Kft.-t, a Vivienvíz Kft.-t vagy épp a Szarvas-Agro Zrt.-t. Mindezek mellé nemrég létrehozta herceghalmi székhellyel az AgroLink Zrt.-t is, mely mezőgazdasági integrátorcégként fog tevékenykedni.
A sor augusztus 13-án új céggel gyarapodott: ekkor alakult meg ugyanis a Mészáros Agro Kft. 3 millió forintos jegyzett tőkével. Az augusztus 25-én bejegyzett társaság székhelye az a felcsúti ingatlan, ahol Mészáros-cégek egész sora van bejegyezve, mint például a Mészáros Építőipari Holding Zrt., vagy az alcsútdobozi golfpálya üzemeltetéséért felelős Máriavölgy Zrt., de itt székel az idén májusban létrehozott Felcsúti Ökölvívó Sportklub Nonprofit Kft. és az Alapítvány a Kárpát-medence Sportjáért is.
A Mészáros Agro Kft. ügyvezetője Mészáros Lőrinc egyetlen fia lett, aki egyébként főként mezőgazdasági területen tevékenykedő cégek tulajdonosa és/vagy ügyvezetője. A frissen létrehozott társaság tulajdonosai között is megtalálható. Mészáros Lőrinc nem egyedül, hanem gyerekeivel közösen alapította meg a céget, így mindannyiuknak egyaránt 25-25 százalékos tulajdoni hányada van a társaságban.
Főtevékenységként gabonaféle, hüvelyes növény, olajos mag termesztésével szeretne foglalkozni, emellett a listára került a szőlőtermesztés, baromfi-, illetve sertéstenyésztés, az egyéb állat tenyésztése is. És akad a listán egy egészen szokatlan és rendkívül ritka tevékenységi kör is.
A Mészáros-család ugyanis a jelek szerint reális lehetőséget lát arra is, hogy teve, teveféle tenyésztésével is foglalkozzon.
Ez a tevékenység annyira ritka Magyarországon, hogy az Opten adatbázisa szerint csupán 7-en foglalkoznak ezzel főtevékenységként. 6 egyéni vállalkozó, illetve a gombosszegi Schmitt Alpaka Kft. Ez a cég sem tekint vissza túl nagy múltra egyébként, hiszen tavaly októberben alapították. Tulajdonosa két Gombosszegen élő, feltehetően német állampolgár: Wilfried Franz Heinrich Schmitt és Kerstin Schmitt.
Némileg nagyobb számot kapunk akkor, ha általánosságban a tevékenységi körök között keressük a tevetenyésztést, ekkor 584 vállalkozás volt az eredmény.
Teve, láma, alpaka
Az első ránézésre idehaza rendkívül szokatlan tevékenységet már régóta lehet egyébként hivatalosan végezni. A tevetenyésztés ugyanis 2011-ben kapott saját szakmakódot annak köszönhetően, hogy az akkori Vidékfejlesztési Minisztérium egy uniós statisztikai nomenklatúrát vett át, de a magyar viszonyoknak megfelelő változtatásokat nem vezette át.
Igaz, a klímaváltozás miatt lassan már talán nem is lesz annyira ördögtől való elképzelés tevetenyésztésbe fogni. Ráadásul a tevetej egyre népszerűbbé válik a közel-keleti országokon kívül is. Az ugyanis sok szempontból különbözik a szarvasmarháétól, fogyasztása a tejcukor-érzékenyek számára sem jár annyira edvezőtlen következményekkel, mint más tejtermékek. Vizsgálatok bizonyítják antiallergén jellegét, erősíti az immunrendszert, valamint gyulladáscsökkentő hatású. Szappant és testápolót is lehet belőle készíteni. A Közel-Keleten régóta szívesen használják koraszülött gyermekeknél is, hogy ezzel támogassák a szervezetük fejlődését.
A tevefélékről köztudott, hogy nehéz bánni velük, esetenként agresszívak és nemtetszésüket gyakran hörgő hangon és „köpködés” formájában fejezik ki. Az AgrárUnió szerint tenyésztésük is költséges projekt lehet, mivel csak 4-6 évesen ellenek először, addig tehát gyakorlatilag "feleslegesen" tartják, etetik őket. Kétévente hoznak világra egy utódot 12-14 hónapos vemhességet követően. Előnyükre szolgál viszont, hogy akár 50 évig is elélnek, ami igen kifizetődő lehet.
Persze nemcsak tevék tenyésztését biztosítja a felvett tevékenységi kör, hanem tevefélékét is, vagyis például lámával vagy alpakával is foglalkozhatna Mészáros Lőrinc. Bár ezek sem kevésbé szokatlan állatok idehaza, alpakafarm már működik Magyarországon. Az Agrárszektor cikke szerint a Vas megyei Őrségi Alpakafarmon Könye Kata családja generációk óta tenyészt szarvasmarhákat, ő azonban néhány éve belefogott az alpakatartásba is. Ezenkívül Jobaházán található a Magyar Alpaka Kft., ahol nem csak tenyésztéssel, valamint az állatok eladásával foglalkoznak, de széles körű tudást is átadnak az érdeklődőknek.
A tevékenység profitábilis: a cég 2020-ban a leadott beszámolója szerint 11,3 millió forintos bevételből 3,7 milliós profitot ért el.