Ugyanolyan magas a fosszilis üzemanyagok használatának világszintű aránya, mint egy évtizede - derült ki a zöld beruházásokat ösztönző REN21 nemzetközi hálózat kedden bemutatott jelentéséből.
A jelentés szerint a globális energiaigény, a fogyasztás növekedése közepette a fosszilis üzemanyagokat előállító új telepekbe való befektetések, a biomasszából származó energia csekélyebb használata hozzájárul ahhoz, hogy a fosszilis üzemanyagok alkalmazása továbbra is nagy mértékű maradjon.
A fosszilis anyagok, mint a szén, a gázok és olajok elégetése szén-dioxidot termel, amely a globális felmelegedést leginkább fokozó üvegházhatású gáz. Ahogy a szén-dioxid légköri koncentrációja rekordszintűre emelkedett, a kormányoknak intézkedéseket kellett hozniuk az emisszió mérséklése érdekében és a globális klímacélok megvalósításáért csökkenteni kellett a fosszilis anyagok használatát.
A REN21 szerint azonban a fosszilis anyagok aránya a globális energiafelhasználást tekintve 2019-ben még mindig 80,2 százalék volt, majdnem ugyanannyi, mint 2009-ben, amikor 80,3 százalék volt az arány. A megújuló energiák, például a szél- és napenergia a teljes használt energia 11,2 százalékát tette ki 2019-ben. Ez kismértékű emelkedés csak a 2009-es 8,7 százalékhoz képest.
A felhasznált energia további részét a hagyományos biomassza alkotja, amelyet a fejlődő országokban főként az otthonokban használnak főzésre és fűtésre. "Ráébredünk a keserű valóságra, hogy az elmúlt tíz év klímapolitikai ígéretei többnyire csak üres szavak voltak" - mondta Rana Adib, a REN21's ügyvezető igazgatója.