Szijjártó Péter az EU-s tagországok külügyminiszterei informális tanácskozásának szünetében a közmédiának adott nyilatkozatában kiemelte, hogy a tagországok egyetértenek a szankciós lista bővítésében. Az EU ezúttal a fehéroroszországi választási bizottság vezetőit és az elnökválasztás után kezdődött tüntetésekkel szembeni fellépésben főszerepet vivő rendőri vezetőket sújtja majd büntetőintézkedésekkel.
A visegrádi négyek külügyminiszterei külön egyeztetést is tartottak, és elhatározták, felkérik Josep Borrell EU-s kül- és biztonságpolitikai főképviselőt, hogy ne várjon a külügyminiszteri tanács egy hónap múlva soron következő formális, hivatalos üléséig, hanem írásos döntéshozatali eljárás révén minél hamarabb gondoskodjon a lista bővítéséről - tette hozzá a magyar diplomácia vezetője, aláhúzva, hogy a bizonytalanság senkinek sem jó, és "erőteljesen megkérdőjelezheti az EU komolyságát".
Az EU-tagországok külügyminiszterei ugyancsak egyetértenek abban a hármas megközelítésben, miszerint a fehéroroszországi változásoknak alkotmányos keretek között kell maradniuk, továbbá mindig tiszteletben kell tartani Fehéroroszország szuverenitását és a lakosság akaratát, harmadik fő elvként pedig érvényesíteni kell geopolitikai szempontokat is, "tekintettel arra, hogy Oroszország a szomszéd" - mondta Szijjártó Péter.
Növekvő feszültség Kijevvel
Ukrajna a Fehéroroszországban uralkodó feszült helyzet miatt leállította az összes hivatalos találkozó előkészítését és megtartását Minszkkel - közölte Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter pénteken Kijevben tartott sajtótájékoztatóján. "Normális időkben rengeteg hivatalos kapcsolattartásunk volt minden szinten, minisztériumokban, kormányzati szervekben. Ez megszokott gyakorlat volt. (...) Mindezeket a kapcsolatokat szüneteltetjük, amíg a fehéroroszországi helyzet nem stabilizálódik" - idézte a Jevropejszka Pravda hírportál a tárcavezetőt. Kuleba hozzátette, hogy a halasztás vonatkozik annak a regionális fórumnak az előkészítésére is, amelyről korábban Volodimir Zelenszkij ukrán elnök beszélt. Biztosított ugyanakkor afelől, hogy egyelőre nincs szó a diplomáciai kapcsolatok megszakításáról Fehéroroszországgal.
Közben Vlagyimir Putyin orosz elnök – szóvivője útján – azt közölte: abból indul ki, hogy nem vetik be Fehéroroszország területén azt a rendvédelmi tartalékot, amelyet Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök kérésére hozott létre.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője nem árulta el, hogy milyen létszámú és fegyverzetű erőkből áll ez a tartalék, mint ahogy azt sem, hogy a hadsereg vagy a nemzeti gárda egységeiből hozták-e létre. Csak annyit mondott, hogy "meglehetősen ésszerű" nagyságrendről van szó, és a kontingens három részből áll, amelyek végszükség esetén meg tudják akadályozni a szélsőséges fellépést a köztársaság területén.