Az EU-tagállamok illetékes miniszterei novemberben várhatóan újra napirendre tűzik a magyarországi demokrácia és jogállamiság helyzetének vizsgálatát – írta a Népszava. Ezt az úgynevezett 7. cikkelyes eljárás keretében teszik, azaz azt vizsgálják, hogy kellően lerombolták-e a demokráciát Magyarországon ahhoz, hogy akár fel is függesszék a magyar kormány szavazati jogát az EU-ban.
Didier Reynders, az Európai Bizottság (EB) igazságügyi biztosa az EP állampolgári jogi bizottságában október 9-én egy kérdésre válaszolva azt mondta, hogy az ajánlásoknál eredményesebb a jogállamisági eljárás. Az EU27-ek ennek keretében fagyasztottak be tavaly decemberben 6,3 milliárd euró felzárkóztatási (kohéziós) támogatást Magyarország 22 milliárdos uniós keretéből.
A 6,3 milliárdon felüli rész feloldásának feltétele az igazságügyi reform végrehajtása. Az Orbán-kormány úgy látja, hogy meghozta az ehhez szükséges döntéseket, amiket most Brüsszelben értékelnek. Didier Reynders feltételezésnek minősítette azokat a sajtóértesüléseket, amelyek szerint az EB pozitív véleményt készít elő és még idén utalni fog Magyarországnak.