Nemrégiben Brüsszelben mutatták be azt a német és francia szakértők által összeállított tanulmányt, amely az Európai Unió működésének, döntéshozatalának és intézményrendszerének reformjára tesz ajánlásokat. A jelentést a berlini és a párizsi kormány rendelte meg, de nem a hivatalos álláspontjukat tükrözi. A két ország inkább gondolatébresztőnek szánja a javaslatcsomagot a tagállamok és az uniós intézmények számára - írja a Népszava.
A lap szerint általános vélemény, hogy az újabb bővítési hullámra készülő integráció nem áll készen friss tagok befogadására, ezért a működését gyökeresen át kell alakítani. A reform szándéka az, hogy a kormányfők decemberben egyértelmű jelzést küldjenek arról, hogy a bővítésnek és a reformnak együtt kell járnia.
A szakértői csapat számos ajánlást fogalmaz meg a döntéshozók számára. Leszögezik, hogy
- a jogállamiság nem csak az EU egyik alapértéke, hanem olyan alkotmányos elv, amelyen a közösség legtöbb szakpolitikája alapul
- ha nem függetlenek a nemzeti bíróságok, nem lehet érvényt szerezni az együttműködést meghatározó szabályoknak.
- az Európai Uniónak azonban korlátozott a képessége a jogállamiság tiszteletben tartásának kikényszerítésére, ezért a brüsszeli eszköztár megerősítésére van szükség
- a felzárkóztatási támogatások felfüggesztésével járó jogállamisági eljárást ne csak a rendszerszintű korrupció esetén vesse be az EU, hanem akkor is, ha egy kormány szisztematikusan megsérti a demokratikus alapértékeket, például semmibe veszi a sajtószabadságot.
- súlyos következményekkel járna a 7. cikkelyes eljárás javasolt módosítása, miszerint a kutatók nemcsak a szankciók kiszabásához szükséges egyhangú döntés követelményét szüntetnék meg az állam- és kormányfői testületben, hanem felgyorsítanák és automatikussá tennék az elrendelésüket is.
A lehetséges lépések az adott országnak járó támogatások megvonásától, a belső piachoz való hozzáférésének korlátozásán át, szavazati jogának a felfüggesztéséig terjednének. Mint a tanulmány szerzői megállapítják, ilyen súlyos szankciók elvennék az érintett tagállam kedvét attól, hogy az integráció belső körének a tagja maradjon, és inkább a laza társulás felé taszítanák.
Bár nem nevesítik ajánlásaik célpontját, többen Magyarországra ismernek, mondván, íme a recept, az EU hogyan próbáljon megszabadulni legrenitensebb tagállamától- írja a Népszava.