12p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Jelenlegi és volt válogatott focistáink egyre tevékenyebbek az üzleti életben, és ez egyáltalán nem az aktív labdarúgó-pályafutás függvénye. Az immár hagyományosan elkészülő körképünk alapján ugyanis míg néhány évvel ezelőtt még számos alvócéget lehetett látni, addig ma már szinte egyetlen társaságot sem lehet így jellemezni.

Úgy tűnik, mintha lenne némi összefüggés, kapcsolat aközött, ahogyan a magyar labdarúgó válogatott teljesít, illetve ahogyan a jelenlegi és a volt kerettagok gazdasági érdekeltségei muzsikálnak. Persze, ennek a kijelentésnek semmilyen tudományos és főleg nem hosszú évekre, évtizedekre visszatekintő alapja nincsen. Viszont megfigyelhető, hogy jó pár évvel ezelőtt - még 2018-ban, mikor a válogatott teljesítménye elkezdett felívelni -, amikor először megcsináltuk a körképünket, rengeteg alvócég volt a játékosok érdekeltségében, és több olyan is volt, mely ha végzett is érdemi tevékenységet, az is csak úgy ímmel-ámmal történhetett, félgőzzel.

Ezek eredményéből - már, ha volt egyáltalán - nem lehetett megélhetést biztosítani, de még csak pluszjövedelemnek sem igazán tudott megfelelni. Volt persze 1-2 kivétel, mely mindig erősíti a szabályt. Ez azonban évről évre lassan megváltozott és ma már - amikor egyre szebb eredményeket érnek el a pályán a játékosok - aktív és egyre jobban prosperáló cégek sorát látni. Most az a kivétel, ha valamely cégnél nullát lehet találni az árbevétel soron.

Idei körképünkbe 11 játékos került be a jelenlegi kerettagok és volt válogatott játékosok közül összesen 19 gazdasági társasággal. Ezek közül

  • 8 cég működött veszteségesen tavaly,
  • 1 alvócéget találtunk,
  • új cégalapítás a tavalyi évben nem történt,
  • viszont volt egy társaság, melyből kiszállt a focista tulajdonos.

Nézzük most a 2022-es topokat!

  • A legnagyobb árbevételt Szalai Ádám 2002-ben alapított, fémmegmunkálással foglalkozó cége, az OLS-Omega-Laser Steeltech Kft. érte el, közel 1,3 milliárd forintot.
  • A legnagyobb profitnak a pályafutását befejező Szalai Ádám örülhetett, hiszen a top árbevétel mellett az OLS-Omega-Laser Steeltech Kft. 156,6 milliós nyereséggel zárt.
  • A legnagyobb veszteséget pedig Dzsudzsák Balázs 2017-ben létrehozott, sportszer-kiskereskedelemmel foglalkozó DB7.hu Kft.-je hozta össze, 78,1 millió forint volt a mínusz.

Szalai Ádámnak jól megy a szekér. Fotó: MTI
Szalai Ádámnak jól megy a szekér. Fotó: MTI

Van, akinek még mindig döcögős a vállalkozói lét

A körképünkben szereplő 11 játékos között akad négy olyan, akiknek az üzleti életben mutatott tevékenysége szinte csak takaréklángon van jelen.

  • Gera Zoltán három cége,
  • Dzsudzsák Balázs két érdekeltsége,
  • a Gasztonyi Balázs-Lang Attila-Fiola Attila trió közös vállalkozása,
  • és Sigér Dávid Kft.-je

nemcsak, hogy vesztéseget termelt, de a bevétel is elenyésző volt, már ha volt egyáltalán.

Gera Zoltán két cége gépjármű kölcsönzéssel és kereskedelemmel foglalkozik, harmadik érdekeltségével pedig belekóstolt az ingatlanpiacba is, ám egyik sem biztosít számára érdemi jövedelmet, sőt.

A 2011-ben létrehozott, 3,5 tonnánál nagyobb gépjárművek kölcsönzésével foglalkozó Geremi Trans Kft. évek óta alvócég egy forint árbevétel nélkül. Az egyéb gépjármű-kereskedelemmel foglalkozó D Plusz L Kft.-hez befolyt ugyan 7,3 millió forint, ám ez töredéke az előző évi majdnem 50 millió forintnak. A vége tavaly 1,7 milliós veszteség lett. Ennél valamivel nagyobb, 2 milliós mínuszt hozott össze az ingatlan bérbeadással, üzemeltetéssel foglalkozó MG Budapest Invest Kft. Ám valami talán kezd beindulni a cégnél, hiszen a 3,4 milliós bevétel duplája a 2021-esnek.

Dzsudzsák Balázs egy picikét kilóg a sorból a sportszer-kiskereskedelemmel foglalkozó DB7.hu Kft.-jével, hiszen a most tárgyalt többi céghez képest itt szemmel jobban látható bevétel folyt be a kasszába, 22 millió forint. Ám a vége 78 millió forintot meghaladó veszteség lett. A 2021-ben többedmagával létrehozott Első Magyar Léghajógyár Kft.-je még nem tette közzé a tavalyi évre vonatkozó beszámolóját, ám abból kiindulva, hogy mennyire szokatlan tevékenységgel foglalkozik (léghajó- és űrjárműgyártás), igazán meglepő lenne, ha hirtelen érdemi aktivitást mutatott volna tavaly.

Gasztonyi, Lang és Fiola 2021-ben hozta létre a sportlétesítmény működtetésével foglalkozó LFG-Team Padsport Kft.-jét, mely esetében nem annyira meglepő a döcögősség. Egy friss cég esetében ugyanis az első pár év sokkal inkább a veszteségekről szól, mint a hirtelen és gyors szárnyalásról. 7,1 millió forintos árbevétel mellett 10,4 milliós veszteséget kellett elkönyvelne a tulajtriónak. Ez egyúttal feladat elé is állítja őket, hiszen a saját tőke immár második éve a negatív tartományban van, ami

a további, jogszabályoknak megfelelő fennmaradás érdekében tulajdonosi tőkepótlást igényel.

Sigér Dávid sport, szabadidős képzéssel foglalkozó, 2020-ban létrehozott Touchbox Kft.-je is még a felívelő szakasz előtt áll. Igaz, a 7,1 milliós árbevétel jóval több az előző évi 211 ezer forintnál, ám a tevékenység még messze áll a jövedelmezőségtől: 5,3 millió forint volt a mínusz 2022-ben.

És akiknek nagyon meglódult a szekér

A 11 focista 19 vállalata között 4 játékos 6 cége is kétség kívül beindult, tevékenységeik pedig akár több százmillió forintos árbevételt is hoznak a konyhára.

A jövedelmezőség más kérdés már, ám a bevétel nagysága jól jelzi: aktívan működő társaságokról van szó.

  • Szalai Ádám,
  • Tőzsér Dániel
  • Holman Dávid
  • és Lipcsei Péter

ebből a szempontból rutinos vállalkozóknak tekinhetők. És láthatóan egy-egy gazdasági társaság sikere és eredményessége abszolút nem attól függ, hogy valaki aktív játékos-e vagy már befejezte a pályafutását.

A debreceni gyepről az építőiparba lépett át Tőzsér Dániel. Fotó: MTI
A debreceni gyepről az építőiparba lépett át Tőzsér Dániel. Fotó: MTI

Szalai Ádám: nemcsak a gyepen eredményes

Szalai Ádám 2002-ben létrehozott OLS-Omega-Laser Steeltech Kft.-je ugyanis mindig is kiemelkedett a körképeink mezőnyéből kimagasló árbevételének és eredményének köszönhetően. Pedig Szalai csak idén hagyott fel végleg a labdarúgó-pályafutásával. Tehát, mint azt említettük már, közel 1,3 milliárd forintos árbevételből 156,6 milliós nyereséget termelt a fémmegmunkálással foglalkozó cég.

A Kft. azonban nemcsak a sikere miatt érdekes, hanem azért is, mert ehhez hozzájárul maga az egyedüli tulajdonos, Szalai Ádám is - és itt most az anyagiakra gondolunk. A 2022-es beszámoló alapján a társaság 1,8 milliárd forintos tartozással rendelkezik az előző évi 891 millió után, ebből

333 millió forint hátrasorolt kötelezettség, ami teljes egészében a focistától érkezett kölcsön.

Ez a tétel azonban nem befolyásolhatná igazán a cég megítélését még akkor sem, ha gazdálkodásilag bajba kerülne. A számviteli szabályok szerint ugyanis a hátrasorolt kötelezettségekhez olyan kölcsönöket és hiteleket sorolnak be, melynek visszafizetési ideje nem meghatározott (de legalább öt évnél hosszabb a futamidő), csőd vagy felszámolási eljárás esetén pedig a többi hitelező kielégítése után kell ezeket a tételeket kifizetni.

Szalai Ádám a jelek szerint minden évben valamennyit kölcsönad a saját cégének, hiszen 2018-ban még 261 millió forint szerepelt hátrasorolt kötelezettségként, egy évvel később 279 millió, 2020-ban és 2021-ben is 303 millió, ami most 30 millió forinttal nőtt tovább.

Szalai Ádám másik érdekeltsége azonban megbotlott egy kicsit, hogy ez átmeneti volt-e, vagy idén is hasonló teljesítményt fog nyújtani, az majd csak jövő nyár elején derülhet ki.

Az ingatlan adás-vétellel foglalkozó Szalai Brothers Kft. a korábbi 265 millió forint árbevétel és majd' 120 milliós nyereség után tavaly már csak 5,1 millió forintra tett szert, melyből 2,4 millió profit maradt.

Szalai Ádám júniusban jelentette be a visszavonulását. Fotó: MTI
Szalai Ádám júniusban jelentette be a visszavonulását. Fotó: MTI

Tőzsér Dániel: az építőiparban találta meg magát

A DVSC volt játékosa, majd sportigazgatója, Tőzsér Dániel jóval 2020-as visszavonulása előtt elkezdte erősíteni azt a bizonyos "másik lábat" is. Nem is aprózta el, 2017-ben rögtön két céget hozott létre, amit 2020-ban - visszavonulása évében - egy harmadikkal bővített. Közös bennük, hogy mindhárom ingatlanokkal kapcsolatos tevékenységet végez: egy adásvétellel foglalkozik, kettő pedig lakó- és nem lakóépület építésével.

És minden arra utal, hogy jó döntést hozott a cégeivel, hiszen a két építéssel foglalkozó cég szép bevételekre tesz szert. A Rosegold Ingatlanfejlesztő Kft.-hez 372 millió forint folyt be a korábbi 231 millió után, melyből 88 milliós profit maradt a végén szemben az előző évi 900 ezer forinttal. A Guzser Art Kft. szekere is kezd meglódulni, igaz, az öröm nem lehet felhőtlen. Noha az árbevétel 140 millió forint lett a korábbi 9,9 millió után, a tevékenység még nem profitábilis, hiszen 37 milliós mínusszal zárta a tavalyi évet a cég.

Ettől elmaradó számokat produkált az ingatlan adás-vétellel foglalkozó Rosegold Property Kft. A befolyt 3,1 millió forint ráadásul kevésnek is bizonyult, így 776 ezres veszteséggel zárt.

Holman Dávid az agráriumban találta meg a számításait

A válogatott csatár mindkét érdekeltsége nagyon régóta működő társaság, melyekben többedmagával szerepel a tulajdonosok között.

Közös jellemzőjük ezeknek a cégeknek, hogy nemcsak hasonló területen működnek, de a nevek alapján részben vagy egészben családi vállalkozások lehetnek.

Az Érsekvadkerti Húsbaromfi Kft. már több évtizede működik, még 1991-ben hozták létre és baromfitenyésztéssel foglalkozik főtevékenységként. Gazdálkodása stabil és egyre jobb: a korábbi 178 millió forint után tavaly 292 milliós árbevételt ért el, amiből 143 milliós nyereség lett. Ebben a cégben már 2009 óta tulajdonosként szerepel Holman Dávid.

A másikban, a 2015-ben alapított Holman J.T.D. Kft.-ben pedig már kezdetek óta a tulajdonosok között szerepel. A cég gabonafélé, hüvelyesek, olajos magvak termesztésével foglalkozik, és ez is egy év alatt majdnem duplájára növelte az árbevételét. A korábbi 130 millió után 239 millió folyt be a kasszába, amiből 60,8 milliós profit marad a végén. Ez utóbbi alig marad el az előző évi eredménytől.

Holman Dávid az agráriumban tevékenykedik. Fotó: Facebook/SKSlovanBratislava1919
Holman Dávid az agráriumban tevékenykedik. Fotó: Facebook/SKSlovanBratislava1919

Szoboszlai Dominik maradt a sport világában

Három évvel ezelőtt döntött úgy - a jelenleg talán legismertebb és legsikeresebb magyar focista - Szoboszlai Dominik, hogy céget alapít Domination Esports Kft. néven. Az egyéb sporttevékenységgel főtevékenységként foglalkozó társaságnak azonban nem volt olyan sikeres éve a tavalyi, mint a tulajdonosának. Szemben a 2021-es bő 5 milliós nyereséggel 2022-ben mínuszba csúszott a végeredmény. A befolyt 23,6 millió forint kevésnek bizonyult a költségekkel szemben és így 706 ezer forint veszteséget kellett elkönyvelnie Szoboszlainak.

És aki egy japán étteremmel találta meg a számításait

A pályafutását immár 13 éve befejező Lipcsei Péter foglalkozik talán az egyik legmeglepőbb dologgal Szalai Ádám fémmegmunkáló cége mellett.

A volt középpályás egyébént két cégnek a tulajdonosa, noha a 2001-ben létrehozott, fizikai közérzet javító szolgáltatással foglalkozó Krisz-2020 Bt.-nél évek óta nem elérhető éves beszámoló, ráadásul az Opten adatbázisa szerint idén meg is szüntették a céget.

Azonban a 2006-ban létrehozott Takebayashi Kft. már sokkal érdekesebb. Cégkivonata szerint éttermi, mozgó vendéglátással foglalkozik, ám ennél pontosabban is tudható, hogy az V. kerületben található Bambuszliget japán étterem kötődik a nevéhez. Az étterem jól prosperál, a korábbi 125 millió forintos árbevétel után tavaly kicsivel több mint 200 millió forintra tettek szert, melyből közel 16 milliós nyereséget sikerült kitermelni.

Az étterem honlapja szerint a ramenektől kezdve a sushin és a tempura ételeken át a japán hamburger is megtalálható az étlapon a desszertek mellett.

  • A grillezett lazaccal, cheddar sajttal, karamellizált hagymával és teriyaki szósszal, wasabis majonézzel készülő Sake burger 4990 forintba kerül,
  • a házi készítésű ramen tésztával, pácolt főtt tojással, spenótos tojáslepénnyel, shiitake gombával, újhagymával és kukoricával készülő miso-ramen levesért 3590 forintot kell fizetni,
  • míg egy 26 darabos sushi tálért 14 990 forintot kérnek el.
  • Egy gesztenyés mochi 1490 forintba kerül,
  • egy csapolt korsó Asahi pedig 1690 forintba.

Kiszállók és beszállók

Körképünk legvégén pedig érdemes kitérni arra, hogy akadt olyan válogatott játékos, aki új céget alapított, és olyan is, aki felhagyott az üzleti élettel.

Utóbbi személy Böde Dániel volt, aki tavaly júliusban szállt ki a Felkov Bt. néven futó zöldség-gyümölcs-kiskereskedelemmel foglalkozó cégből. Pedig ritka jól sikerült a 2022-es év, hiszen a korábbi 14-17 milliós árbevételekkel szemben majdnem 30 millió folyt be a kasszába, amiből 4 millió forintos nyereséget tudtak termelni a korábbi néhány százezres profitok után.

A középpályás Kalmár Zsolt is szokatlan tevékenységbe fogott - igaz, ez már az idei évre datálható. Leak Media Kft. néven harmadmagával márciusban alapított céget, melynek főtevékenysége film-, videó-, televízióműsorgyártás.

És végezetül a cégekből való kiszállás után idén új üzletbe fogott a meglévők mellett Dzsudzsák Balázs is. Mint arról lapunk elsőként számolt be, júliusban egy jelenleg Hajdúszoboszlón játszó focistával hozott létre egy üzletviteli tanácsadással foglalkozó társaságot.

(Székely Sarolta szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!