5p

Szél Bernadett a Fővárosi Kormányhivataltól kapott táblázatból kiszámolta, hogy a védettségi igazolványok adatai alapján melyik megye, járás és település a legvédettebb. 

"Régóta küzdök azért, hogy a hátrányos helyzetű térségek lakóira nagyobb figyelem jusson az oltási programban. Ahhoz, hogy lássuk, hol kell extra segítség, tudnunk kell azt is, hogy az ország egyes részein hogy állunk az oltásokkal"

- írja péntek délutáni Facebook-posztjában Szél Bernadett független képviselő.

Szél Bernadett sokak érdeklődésére számot tartó dolgot számolt ki. Fotó: Szél Bernadett FB-oldala
Szél Bernadett sokak érdeklődésére számot tartó dolgot számolt ki. Fotó: Szél Bernadett FB-oldala
Szél az Emberi Erőforrások Minisztrériuma és a Miniszterlenöki Kabinetirodától próbálta a regisztráltak területi adatait beszerezni - eredménytelenül. Végül a Fővárosi Kormányhivatalnál járt sikerrel, akik kipostázzák a védettségi igazolványokat szerte az országba. A hatalmas táblázatból a képviselőnő számolta ki és rendezte sorokba a rengeteg adatot. Ezek szerint:

Augusztusig országosan 6 560 942 védettségi igazolványt postáztak ki, és mint tudjuk, nemcsak az oltottak, de a koronavírusból igazoltan felgyógyultak is megkapják az igazolványt. Ez országosan 66 százalékot jelent, a megyék/főváros sorrendje pedig a következő:

Legátoltottabb megyétől a legkevésbé átoltottig:

  • Győr-Moson-Sopron 72,2 százalék,
  • Vas 69,8 százalék,
  • Pest 68,5 százalék,
  • Fejér 67,7 százalék,
  • Veszprém 67 százalék,
  • Csongrád 66,7 százalék,
  • Komárom-Esztergom 66,4 százalék,
  • Zala 64,3 százalék,
  • Baranya 63,4 százalék,
  • Somogy 63,4 százalék,
  • Tolna 63 százalék,
  • Heves 62 százalék,
  • Nógrád 61 százalék,
  • Hajdú-Bihar 60,3 százalék,
  • Bács-Kiskun 60,1 százalék,
  • Békés 58,7 százalék,
  • Szabolcs 56,5 százalék,
  • Szolnok 55,7 százalék,
  • Borsod-Abaúj-Zemplén 54,9 százalék

az átoltottság. Összességében egyébként Budapesté a legmagasabb, 78,4 százalékkal, csak az ugye város, nem megye.

Nem ugyanaz a kategória, de a két szélsőség azért mégis összehasonlítható: 23,5 százalékos különbség van a főváros és a legkevésbé átoltott megye, Borsod között.

Legátoltottabb járások 

Szél Bernadett kiszámolta az összes járás adatait is, eszerint a védettségivel rendelkezők aránya a Győri, a Budakeszi, a Dunakeszi és a Szombathelyi járásban a legmagasabb, azaz 75 százalék (fővárosi kerületi adatokat sajnos nem kaptak).

74 százalék a Székesfehérvári, Gárdonyi és Veszprémi járásban,  73 százalék a Szegedi járásban.

A legalacsonyabb az arány a Kunhegyesi járásban, mindössze 40 százalék, 41 százalék a Mezőcsáti és Ózdi járásban, és 47 százalék a Hajdúhadházi és Csengeri járásban.

A legmagasabb és legalacsonyabb arányokkal rendelkező járások között 35 százalék a különbség.

Legátoltottabb települések

Települési szinten a legmagasabb arányok a 100 százalékot is meghaladják, ami azt jelenti, hogy 2021 januárja óta nőtt a település lakossága.

100 százalék körüli értéket mutat a Pest megyei Ipolytölgyes, a somogyi Nemeskisfalud és a szintén Pest megyei Márianosztra. 95 százalékos a védettségivel rendelkezők aránya a GyMS megyei Pásztoriban, 94 százalékos a nógrádi Szuhán, 86 százalék a Komárom-Esztergom megyei Várgesztesen.

A legalacsonyabb arányokkal bíró települések között borsodi, somogyi és szabolcsi falvak vannak: 5 százaléknyi lakosnak van védettségi igazolványa Csenyétén, 12 százaléknak a szabolcsi Uszkán, 22 százaléknak a borsodi Farkaslyukon, 25 százaléknak a hevesi Tarnabodon, 26 százaléknak a szolnoki Tiszabőn, 28 százaléknak a borsodi Sajónémetiben. 65 faluban 30 százalék vagy az alatti az arány.

Az első 100 településen átlagosan 78 százalék a védettségivel rendelkezők aránya, az utolsó 100 átlaga 27 százalék, azaz több mint 50 százalékos a különbség.

A legátoltottabb megyei jogú városok

 A települések típusai szerint is elemeztük az adatokat: a megyei jogú városok közt a legmagasabb arányokkal Veszprém városa (79 százalék), Székesfehérvár (79 százalék) és Győr (78 százalék) rendelkezik, őket követi szorosan Szombathely, Szeged és Kaposvár. A városok között 82 százalékos a védettségivel rendelkezők aránya Zamárdiban, 80 százalék Tokajon és 79 százalék Gödön.

A falvak között az első helyeken a már említett Ipolytölgyes, Nemeskisfalud és Márianosztra állnak. Az arányokat tekintve a főváros 78 százaléka mellett a megyei jogú városok lakóinak 72 százaléka, a városok lakóinak 64 százaléka, a községek lakosainak 57 százaléka rendelkezik védettségi igazolvánnyal.

A kormányhivatal két további adatot is közölt: a hozzájuk kézbesített igazolványok számát, ami 35 146 (ez talán a visszakézbesített esetek száma) és a külföldi kézbesítési címek számát, ami 10 820.

Szél Bernadett szerint az adatok is világosan mutatják, hogy a kormány nem dőlhet hátra, folytatnia kell az oltási kampányt, különösen a hátrányos helyzetű keleti országrészekben, ugyanis a számok kijózanítóak: a 78 százalékos budapesti aránnyal szemben Szabolcsban, Jász-Nagykun-Szolnok megyében és Borsodban 55 százalék körüli a védettségivel rendelkezők aránya, a legrosszabb helyzetű járásokban 40 százalék körüli, a legkiszolgáltatottabb borsodi, somogyi és szabolcsi falvakban pedig még a 30 százalékot sem éri el.

"Ahogy sokszor elmondtam már: rugalmasabbá kell tenni az oltási programot, oltóbuszokkal kell helybe vinni az oltóanyagot és ami még nagyon fontos, előzetes regisztráció nélkül is lehetővé tenni az oltást"

- teszi hozzá a képviselő.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!