3p

A Pénzügyminisztérium közleménye csupa jó adatot sorol. De vajon ez a valóság?

Az elhúzódó orosz–ukrán háború és a „brüsszeli szankciós politika” kedvezőtlen világgazdasági környezetet és energiaválságot eredményezett – írja közleményében a Pénzügyminisztérium. A tárca lapunkhoz is eljuttatott tájékoztatásában az áll, a költségvetés a rendkívüli kiadások mellett is garantálja a nyugdíjak értékének megőrzését (bár ennek drasztikusan ellentmond hétfő reggel közzétett Mfor Nyugdíjas Árkosár felmérésünk – a szerk.), a családtámogatások és a rezsivédelem fenntartását.

A kormány elkötelezett amellett, hogy a hiányt és az államadósságot évről évre tovább csökkentse. A költségvetés 33,7 milliárd forint többlettel zárta a szeptembert

– emelik ki.

A hiánycélt idén is meg kellett emelnie a pénzügyi tárcának. Fotó: Mfor / Mester Nándor
A hiánycélt idén is meg kellett emelnie a pénzügyi tárcának. Fotó: Mfor / Mester Nándor

Mint a közleményben áll, szeptember végéig az államháztartás központi alrendszere 3264,9 milliárd forintos hiánnyal zárt. Ezen belül a központi költségvetés 3266,0 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 136,7 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 135,7 milliárd forintos hiányt mutattak. Az év első kilenc hónapjában a rezsivédelem költségei 1105,6 milliárd forintot tettek ki, amely magában foglalja a távhőszolgáltatók, a lakossági villamos energia és földgáz egyetemes szolgáltatás, valamint készletezés kompenzációját. Az országos és elővárosi közlekedési közszolgáltatások költségtérítésére összesen 501,7 milliárd forintot fordítottak szeptember végéig a közlés értelmében. Hozzáfűzik, ez 98,1 milliárd forinttal haladja meg a 2022 első kilenc hónapjában folyósított forrásokat. A rendkívüli kiadásokon felül a költségvetés az uniós programok költségeit továbbra is előfinanszírozza. Szeptember végéig az uniós kiadások 1992,0 milliárd forintot tettek ki, azonban ebből mindössze 1159,9 milliárd forint uniós bevétel érkezett a költségvetésbe. Ugyancsak meghaladták az egy évvel korábbi kifizetést a nyugellátásokra és a gyógyító-megelőző ellátásra fordított összegek is. Az adófizetők nyugellátásokra 4291,3 milliárd forintot, míg a gyógyító-megelőző ellátásra 1711,8 milliárd forintot fordítottak szeptember végéig.

A tárca szerint fontos hangsúlyozni, hogy a költségvetés bevételei csak az előzetes várakozásokhoz képest mérsékeltebbek a fogyasztás átmeneti visszaesése miatt.

A Pénzügyminisztérium szerint az előző év azonos időszakához viszonyítva az adó- és járulékbevételek 18,2 százalékkal magasabban teljesültek. Ezzel a központi alrendszer bevételei 19,2 százalékkal magasabb összegben alakultak a tavaly szeptemberi állapothoz képest.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!