3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

És idén is erre kell készülni az inflációs folyamatok alapján.

Tavaly az év egészében több mint 3,8 százalékos (egészen pontosan 3,84 százalékos) volt a nyugdíjasok inflációja - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) most közzétett jelentéséből. A teljes fogyasztói árindex ugyanebben az időszakban 3,3 százalékos volt. Utóbbi adat belefér a Magyar Nemzeti Bank (MNB) inflációs céljának - 3 százalék plusz/mínusz 1 százalék - toleranciasávjába. Mindez egyben azt is jelenti, hogy tavaly drágább volt a nyugdíjasok élete, mint a fiatalabbaké.

Az idős honfitársaink tavaly év elején 2,8 százalékos nyugdíjemelésben részesültek, de mivel január és augusztus között 4 százalékos nyugdíjas inflációt mért a KSH, ezért novemberben átlagosan 20 ezer forint kiegészítésben részesültek a jogosultak.

Az adat figyelmeztető lehet a kormány számára, hogy a nyugdíjasok inflációja elszakadt a teljes társadalomra számolt árváltozástól, az időseket jobban sújtják az áremelések, mint a fiatalabb generációkat. Ennek legfőbb oka, hogy a létfenntartáshoz szükséges alapvető termékek, szolgáltatások - amelyek az idősek fogyasztási kosarában meghatározóbban - jobban drágultak az előző évben.

Az élelmiszerek árucsoportja drágult tavaly a legjobban, átlagosan 7,2 százalékkal kerültek többe az ide sorolt termékek, mint 2019-ben. Fontos azonban megemlíteni, hogy a tavalyi utolsó hónapban, decemberben már "csak" 4,9 százalékos átlagos áremelkedést mért ebben a körben a KSH 2019 decemberéhez viszonyítva, ami a piaci konszolidáció jele is lehet akár.

Eközben a tartós fogyasztási cikkekért 2,8 százalékkal kellett többet fizetni, ami viszont a forint árfolyamának tavalyi második féléves gyengülését tükrözheti: az erősebb euró miatt dráguló import emelte a fogyasztói árakat. Ez főleg a fiatalabb háztartásoknak lehet rossz hír, ezeket a készülékeket ugyanis főleg ők vásárolják.

Idén a nyugdíjasok 3 százalékos emelésben részesültek, a kormány inflációs tervének megfelelően. Az MNB ehhez képest 3,5 százalék körüli inflációt vár. A nyugdíjasok körében még nagyobb lehet az ütem, amennyiben az élelmiszeráraknál egyszeri hatások tartották alacsonyan az év végi árakat. Amennyiben valóban úgy alakulnak az árak, ahogy a jegybank jelzi, akkor novemberben jöhet megint a kompenzáció. A gazdasági növekedés ütemét is 3 százalék fölött várják, szóval nyugdíjprémium is érkezhet, szemben az előző évvel, amikor a GDP bezuhanása miatt ennek nem voltak meg a törvényi feltételei.

A nyugdíjszakmai szervezetek az utóbbi időben megint szorgalmazni kezdték a nyugdíjszámítás módszertanának felülvizsgálatát. A jelenlegi, inflációkövető emelés ugyanis csak a reálérték megőrzését biztosítja, míg a korábban használt svájci indexálás (ami a bérek emelését is figyelembe veszi) nagyobb nyugdíjemelésre adna lehetőséget. Ezáltal meg lehetne állítani a bérek és a nyugdíjak elszakadását egymástól az utóbbiak kárára.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!