A bécsi Nemzetközi Gazdaságkutató Intézet friss elemzése szerint a magyar gazdaság komoly kihívásokkal néz szembe, miközben nehezen találja meg a helyét a bonyolult globális és hazai környezetben. Az intézet jelentése rámutat, hogy a magyar gazdasági növekedés 2024-ben messze elmaradt a várakozásoktól: a GDP mindössze 0,5 százalékkal bővült a korábban prognosztizált 4 százalékhoz képest.
Éppen ezért az, hogy az év eleji 2 százalékról 1,8-ra rontották az idei GDP-bővülési várakozásaikat még nem az első negyedéves, újra 0,2 százalékkal zsugorodó tényadatra, hanem a gazdasági környezet romlására reflektál. Ennek fényében különösen riasztó, hogy a wiiw nagyon sok lefelé mutató kockázatot lát a magyar gazdaságban – írja a Portfolió az elemzés kapcsán.
A lap szerint az elemzés még a minden elemzői várakozást alulmúló 2025-ös első negyedéves adat előtt jelent meg, így az nélkül adtak előrejelzést az idei évre. Azonban így is pesszimista módon, az év eleji 2 százalékról 1,8-ra rontották az idei GDP-bővülési várakozásaikat.
Fotó: Depositphotos
A gyenge teljesítmény mögött több tényező állt, többek között a beruházások jelentős visszaesése, a gyenge ipari kibocsátás, valamint olyan kulcsfontosságú ágazatok zsugorodása, mint a mezőgazdaság és az építőipar. Bár a háztartások fogyasztása viszonylag erős maradt, a gazdaság kilátásait továbbra is beárnyékolják a tartós infláció és az államháztartási hiány miatti aggodalmak, valamint a 2026-os országgyűlési választások körüli politikai bizonytalanságok.
A 2024-es kiábrándító növekedést a wiiw szerint az ágazatok jelentős visszaesése jellemezte. A mezőgazdaság, az ipar és az építőipar is csökkenést mutatott, az ipari kibocsátás pedig már második éve zsugorodott. Az egyetlen növekedést mutató ágazat a szolgáltatási szektor volt, különösen a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás, infokommunikáció, valamint a szórakoztatás területén. Ez a növekedés azonban nem tudta ellensúlyozni a gazdaság gyengeségeit.
A magyar inflációval kapcsolatban a wiiw arra figyelmeztet, hogy az állam által alkalmazott piaci folyamatokba beavatkozó megközelítés nem várt következményekkel járhat: torzíthatja a piaci viszonyokat, és hiányt vagy a termékek minőségének romlását is eredményezheti.
A politikai helyzet is tovább fokozza a gazdasági bizonytalanságot – emeli ki a wiiw. A 2026 áprilisi országgyűlési választások közeledtével a kormányzó Fidesz és az ellenzéki Tisza Párt is kampányüzemmódba kapcsolt. A bécsi elemzők szerint a kormány a választás előtti költekezéseket hajt végre, azonban a jelenlegi gazdasági helyzet – gyorsuló infláció, jelentős költségvetési hiány és nemzetközi bizonytalanságok – várhatóan korlátozni fogja a kabinet mozgásterét.