A történtek után egy magánszemély beadvánnyal fordult a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz – nyilatkozta a Népszavának Péterfalvi Attila, a hatóság elnöke, aki ennek nyomán vizsgálatot indít az ügyben.
„A hírek alapján valószínűsíthető, hogy valamilyen hiba csúszott a rendszerbe” –
tette hozzá, de a vizsgálat lezárultáig ennél bővebben nem szeretné kommentálni az eseményeket.
Orbán Viktor decemberben még úgy fogalmazott:
"Ha egy hétvége alatt kellene mindenkit beoltani, aki szeretné, akkor arra képesek lennénk."
Azt is kifejtette, hogy egy általános országos, egy-két nap alatt történő teljes átoltásnak a feltételei megvannak, az oltási terv rendelkezésre áll, az ehhez szükséges eszközökkel, számítógépes nyilvántartással, adatbázissal, helyszínkijelöléssel, mindennel készen állnak, csak a vakcina hiányzik.
Müller Cecília országos tisztifőorvos múlt szerdán már felhívta a figyelmet az Operatív Törzs tájékoztatóján, hogy az eddigi legnagyobb oltási kampány zajlik majd a hétvégén, hiszen 74 ezer ember kap sms-ben behívót. Ezzel szemben a most hétvégére meghirdetett tömeges „oltakozásnál” kiderült, hogy nem csupán a vakcina hiánya okoz nehézséget: komoly problémák adódtak az adatbázissal is. Voltak, akiket a lakóhelyüktől távoli helyszínre hívtak be, voltak, akiket úgy akartak beoltani az első adaggal, hogy nemrég megkapták a vakcinát.
A kormányfő is elismerte, hogy akadtak gondok. Az sms-ben már kiküldött értesítéseket visszavonták, ha valaki azonban ennek ellenére elment az eredetileg megadott pontra, az esetek egy részében mégis megkaphatta az oltást.
Péterfalvi Attilának, az adatvédelmi hatóság elnökeként, a családjában történt tragédiák miatt egyébként nem lenne ellenére, ha a kormány – amennyiben az emberek hajlandósága nem érné el a kellő mértéket – kötelezővé tenné az oltást Magyarországon.
A fiaskót követő hétfői Operatív Törzs tájékoztatóján Müller Cecília nem tért ki arra, mi okozhatta a kialakult káoszt.