3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az EP-képviselőcsoportok vezetői szintén azt mondták, hogy Magyarország és Lengyelország a vétó helyett vigye bíróság elé a jogállamiság kérdését.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ma az Európai Parlamentben (EP) felszólította a magyar és a lengyel kormányt, hogy ne tartsák vissza az uniós polgároktól a várva várt helyreállítási forrásokat.

Ha a két kormány szerint a jogállamisági feltétel nincs összhangban az uniós szerződésekkel, akkor forduljanak az Európai Bírósághoz

- mondta Ursula von der Leyen az Európai Tanács december 10-11-i csúcstalálkozójáról szóló vitában az EP közleménye szerint.

Ursula von der Leyen a magyar kormánynak is üzent. MTI/EPA/REUTERS pool/Francois Lenoir
Ursula von der Leyen a magyar kormánynak is üzent. MTI/EPA/REUTERS pool/Francois Lenoir

Az Európai Bizottság elnöke arra reagálva mondta ezt, hogy Magyarország és Lengyelország múlt hétfőn megvétózta a 2021-2027 közötti uniós költségvetést és a helyreállítási alapot magában foglaló jogalkotási csomagot a jogállamisági mechanizmus (az uniós pénzek kifizetésének jogállami feltételekhez kapcsolása) miatt.

Az EP szerint az összes képviselőcsoport vezetője sürgette a Európai Tanácsot, hogy egyezzen meg a hosszú távú uniós költségvetésről annak érdekében, hogy a források végre segíthessenek a gazdasági válság leküzdésében.

Az Európai Konzervatívok és Reformisták, valamint az Identitás és Demokrácia képviselőcsoportok szerint a magyar és lengyel költségvetési vétó jogos, míg a többi felszólaló a blokád feloldását kérte anélkül, hogy Európa feladná a jogállamisági feltételt.

A koronavírus-oltóanyagok bizonyítják a képviselőcsoportok és a tagállamok csapatmunkáját, ugyanígy kellene együttműködni a helyreállítás terén is, fogalmazott a legtöbb felszólaló az EP közleménye szerint.

Mi áll a háttérben?

A vétó hátteréről itt írtunk (Orbán Viktor vagy Brüsszel rántja előbb félre a kormányt?), a nemzetközi gazdasági hatásokat ebben a cikkben (Ők lesznek Orbán Viktor vétójának a nagy vesztesei), a magyarországi következményeket pedig ebben az írásban (Magát is lábon lövi a magyar kormány, ha bukik az uniós csomag) elemeztük.

Jegyzetünket arról, hogy a magyar kormány feladná-e az EU-tagságot, itt olvashatják (Mire készül Orbán Viktor? Az EU elhagyására?).

Videókommentárunkat a múlt heti eseményekről és az EU szétszakadásának veszélyéről pedig itt tekinthetik meg:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!