5p

268 éve, 1774. február 23-án született Mayer Amschel Rotschild bankár, a világhírű, ugyanakkor talán egyik legtitokzatosabb üzleti dinasztia alapítója. Mesél a múlt az mfor.hu-n.

Mayer Amschel Rotschild Frankfurt gettónegyedében szegény család gyermekeként született. Az ifjú Rotschild rabbinátusi képzésben részesült, és egy ideig rabbiként is tevékenykedett, az életútja azonban apja halálakor fordulatot vett, hiszen megörökölte az aranyműves üzletet. Ezt Rotschild pénzváltóként kezdte üzemeltetni, mellette pedig ritka pénzérmékkel is kereskedett. Már az apja is üzleti kapcsolatban állt Vilmos, hesseni herceggel, mely az ifjú Rotschild idején sem szűnt meg, sőt inkább csak erősödött. A Jewish Encyclopedia írása szerint a herceg pénzkölcsönzője lett Rotschild. Ennek is köszönhetően egyre több előkelő és nemesi üzletfele lett, idővel pedig egyéb banki szolgáltatásokat is kínálni kezdett, így a 19. század elejére már megszilárdította a pozícióját, megalapította az első nemzetközi bankházat, és saját nemzetközi hiteleket adott ki.

Európai terjeszkedés

Rotschildnek 10 gyermeke született, akik nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy az üzleti dinasztia terjeszkedjen és erősebbé váljon. Négy gyermekét ugyanis a legnagyobb európai városokba, Londonba, Bécsbe, Párizsba és Nápolyba küldte, hogy bankbirodalommá fejlesszék az akkor még csak frankfurti zsidónegyedben működő bankot. Működésük során a háborúk idején más bankházakhoz hasonlóan minden félnek kölcsönöztek, emellett legális és illegális kereskedést is egyaránt folytattak: becsempésztek Európába többek között búzát, fegyvereket, gyapjút és luxuscikkeket is. A legnagyobb sikert viszont az angol Wellington katonai hadműveleteinek finanszírozásával érték el az 1810-es években. Ekkor ugyanis elvállalták, hogy a franciák ellen Portugáliába küldött Weillingtonhoz eljuttatják a Kelet-Indiai Társaság aranyát, a problémát viszont az jelentette, hogy a szállítmány útja pont a franciákon keresztül vezetett. Rotschildék ezt úgy hidalták át, hogy hamis levelekkel megtévesztették a francia hatóságokat, akik így könnyedén átengedték a szállítmányt. Az üzletnek köszönhetően hatalmas összegekkel gyarapodott a család vagyona.

A család nevét azonban már Rotschild fiai tették igazán híressé az alapító halála után, ami 1812. szeptember 19-én következett be. A fiai már a kezdetektől Napóleon bukására spekuláltak, ezért nagy érdeklődéssel várták a francia-angol waterloo-i ütközetet. Köszönhetően annak, hogy a család birtokában az akkor megszokottnál sokkal gyorsabb hírközlő hálózat volt, az angolok hírt hozó futárának érkezése előtt már órákkal értesültek a csata végkimeneteléről. A legidősebb fiú, Nathan Rotschild óriási eladások révén elhitette a piacokkal, hogy az angolok elveszítették a csatát. Majd amikor az álhír hatására mindenki szabadulni kezdett az angol államkötvényektől, a Rotschild ügynökök nyomott áron felvásárolták azokat. Amikor pedig hivatalossá vált Napóleon veresége, az angol papírok árfolyama ismét felszökött, hatalmas vagyonhoz juttatva a bankárcsaládot. 

Pénzügyi hatáskörük kiterjesztését annak köszönhetik, hogy egyre jelentőségteljesebb és nagyobb volumenű projekteket finanszíroztak. Az egyik ilyen a Szuezi-csatorna építése volt, melyhez 4 millió fonttal járultak hozzá, spekulációikkal így pedig az orosz nyersolaj, a dél-afrikai gyémántbányák és a dél-amerikai bányák területén is bővülni tudtak.

A nápolyi Rotschild-villa, kilátással a Vezúvra

Napjainkban kevés hír lát napvilágot

A 20. században a Rotschildok korábbi tévedésüket próbálták kijavítani, ugyanis az évszázadok során egy hibát követtek el: nem vetették meg a lábukat az amerikai földrészen, ezért a múlt században az amerikai ügyfelekre fektették a hangsúlyt, miközben az európai érdekeltségekről sem akartak megfeledkezni. 1972-ben pedig Edmond de Rotschild megalapította a World Conversation Bankot, ami a harmadik világ országaival lebonyolított üzletekre szakosodott. Az üzlet azt jelentette, hogy a szegény országok a kölcsönökért földdel fizetnek a Rotschildoknak, ami szintén kiemelkedően ígéretes fejlődést jelenthet, mivel a világ szárazföldjének harmadát ezek a szegény, fejlődő országok foglalják el. 1995-ben dr. Kitty Little atomtudós érdekes bejelentést tett: eszerint a világ urániumforrásának 80 százaléka már a Rotschildok kezében van.

A honlapjuk szerint jelenleg a világ 42 országában összesen 3000 alkalmazottat foglalkoztatnak és független pénzügyi tanácsadással foglalkoznak a szállodabiznisztől kezdve a telekommunikáción át az egészségügyi vagy ipari cégek számára. 

Egyes információk szerint ma mindössze négy olyan ország van, melynek központi bankjai nem állnak kapcsolatban a bankárfamíliával: Irán, Észak-Korea, Kuba és Líbia. A 2001. szeptember 11-i terrortámadás előtt még Afganisztán és Irak is ehhez a listához tartozott.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!