3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A kizárólag magyar tulajdonban lévő vállalkozásokban az egy foglalkoztatottra jutó teljesítmény igen alacsony, mindössze 15 százaléka az európai uniós átlagnak - mondta Pitti Zoltán, a Corvinus Egyetem kutatója kedden azon a konferencián, amelyet az MTA és a Miniszterelnöki Hivatal rendezett az innovatív, tudásalapú vállalkozásokról.

A rendezvény a 13. volt abban a sorban, amelyre a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) és a Miniszterelnöki Hivatal megállapodása nyomán került sor. A rendezvénysorozat célja, hogy a kutatási eredmények bekerüljenek az államigazgatásba.

Pitti Zoltán statisztikai adatokkal jellemezte a helyzetet: az ötmillió aktív magyar polgárra egymillió 250 ezer vállalkozás jut, de ezeknek egyharmada nem működik. A 600 ezer betéti társaság a bruttó hazai termék mindössze 4,5 százalékát állítja elő. Az atomizált gazdasági szervezetek pedig nem kapcsolódnak be a gazdasági versenybe - mutatott rá.

Az egy foglalkoztatottra jutó teljesítmény Magyarországon mindössze az EU átlagának egyharmadát teszi ki, de a kizárólag magyar tulajdonban lévő társaságoknál ez az arány mindössze 15 százalék. Ugyanakkor ezek a cégek alkalmazzák a hazai foglalkoztatottak 76 százalékát. Az újonnan munkába állók 57 százalékának van szakképesítése, a maradék 43 százalék anélkül próbál boldogulni. Márpedig a hazai gazdaság csak a tudás-intenzív területen érvényesülhet. Gond az is, hogy a műszaki-természettudományos végzettségűek száma alig teszi ki a diplomások negyedét.

Egyed Géza, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium szakállamtitkára a helyzetet úgy jellemezte, hogy a tőkebeáramlással járó fellendülés, valamint az extenzív fejlesztési szakasz lezárult. Az ország vagy a tudást építi be az árukba, szolgáltatásokba, vagy lemarad a versenyben. Az innovációs mutatókat értékelve Magyarország a sereghajtók között van. Kutatás-fejlesztésre itt a GDP egy százaléka jut, az Európai Unióban viszont az 1,8 százaléka. Amíg az EU-ban a kutatók száma ezer lakosra 6,1 fő, addig Magyarországon 3,9 fő.

Kevés a hazai szabadalom

A múlt évben a teljes magyar felsőoktatás 19 szabadalmat produkált, Ausztriában ennyi szabadalmat ad be évente egy vasútfelújító középvállalat - ismertette hozzászólásában Bendzsel Miklós, a Magyar Szabadalmi Hivatal elnöke. Szólt arról is, hogy Portugáliának is 15 év kellett az uniós csatlakozás után, mire az egyetemek a támogatással arányos szabadalmakat produkáltak. Svédországban például az állami k+f támogatás 4 százalékát kötelező iparjogvédelemre költeni. Aki ezt a szabályt megszegi, legközelebb nem kap egy fillért sem.

A tudás-alapú növekedés azt jelenti, hogy az ilyen terméken és szolgáltatáson extra profit keletkezik, amelyből nemcsak a tulajdonos, hanem az alkalmazott kutató és az állam is részesedik - mutatott rá Goldperger Gyula, az Ecolab Gazdasági Tanácsadó Kft. ügyvezetője előadásában.

Példaként az Arteriograf nevű, érállapot- vizsgáló berendezést hozta fel, amely a tünetmentes érelmeszesedést is képes kimutatni, néhány perces vizsgálattal. A 260 millió forintos állami támogatással létrehozott műszerből eddig 350 darabot adott el a gyártó, de a potenciális piacáról 2,5 milliárd euró bevétel várható.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!