Az új Áfa-törvény az általános forgalmi adóról szóló l992. évi LXXIV. törvény (régi Áfa-törvény) előírásával azonosan, választható adómentességként szabályozza az alanyi adómentességet, a választásra jogosult személyek körében változás nincs. Az alanyi adómentesség alkalmazására csak akkor van lehetőség, ha az alanyi adómentességre vonatkozó választását az adóalany a jogszabályokban meghatározott határidőig bejelenti az adóhatósághoz.
A régi Áfa-törvény alanyi adómentesség választására jogosító 4 millió forint – családi gazdálkodó, átalányadózó mezőgazdasági kistermelő esetén 6 millió forint – bevételi küszöbértékétől eltérően az új Áfa-törvény az alanyi adómentesség választására jogosító értékhatárt 5 millió forintban határozza meg. Az új Áfa-törvény alapján alanyi adómentesség abban az esetben választható, ha az adóalanynak (az adóalanyként) belföldön és ellenérték fejében teljesített termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása fejében megtérített vagy megtérítendő ellenértéknek – forintban kifejezett és éves szinten göngyölített összege sem a tárgy naptári évet megelőző naptári évben ténylegesen, sem a tárgy naptári évben ésszerűen várhatóan (illetőleg ténylegesen) nem haladja meg az 5 millió forintot.
Azok az adóalanyok, akik a gazdasági tevékenységüket 2008. január elsejét megelőzően kezdték, 2008. évre vonatkozóan akkor választhatnak alanyi adómentességet, ha 2007. évben nem volt 5 millió forintot meghaladó bevételük, illetve 2008. évben az ésszerűen várható bevételük nem haladja meg az 5 millió forintos értékhatárt.
Az Áfa-törvény átmeneti rendelkezése alapján alanyi adómentesség választására van lehetőségük azoknak az adóalanyoknak is, akik az alanyi adómentességüket a régi Áfa-törvény alapján, a bevételi küszöbérték meghaladása miatt elveszítették és ezért visszatérési tilalom alatt állnak. Az ilyen adóalanyok is csak akkor választhatják az alanyi adómentesség alkalmazását 2008. évre, ha 2007. évben nem volt 5 millió forintot meghaladó bevételük, és a 2008. évre ésszerűen várható bevételük nem haladja meg az 5 millió forintot. Az ilyen adóalanyok az új Áfa-törvény alapján 2008. február 15-ig jelenthették be az alanyi adómentesség választását az adóhatósághoz. (A határidő elmulasztása esetén igazolási kérelem benyújtásának nincs helye.)
A tevékenységüket 2008. évben, év közben kezdő adóalanyok az alanyi adómentesség választását az adóalanyként történő bejelentkezéssel egyidejűleg tehetik meg. Esetükben az 5 millió forintos, naptári évre vonatkozó (várható) bevételnek az adóalanyiság időszakára időarányosan eső részét kell figyelembe venni bevételi értékhatárként.
A 2008. évre várható bevétel kalkulálásakor figyelemmel kell lenni arra, hogy az új Áfa-törvény is meghatároz olyan tételeket, amelyek nem számítandóak bele az alanyi adómentesség választására jogosító bevételi értékhatárba. Az új Áfa-törvény bekezdés alapján ilyenek a következő termékértékesítések, szolgáltatásnyújtások ellenértékei:
- Az adóalany vállalkozásában tárgyi eszközként használt termék értékesítése.
- Az adóalany vállalkozásában használt, egyéb módon hasznosított vagyoni értékű jogok végleges átengedése.
A tevékenység közérdekű jellegére tekintettel adómentes szolgáltatásnyújtás, termékértékesítés. Ilyen adómentes szolgáltatás például az oktatási, humán-egészségügyi szolgáltatás, feltéve, hogy az adómentesség valamennyi törvényi feltétele teljesül.
Egyes, a tevékenység speciális jellegére tekintettel adómentes szolgáltatások, ilyen szolgáltatás lehet például az adóalanynak a saját értékesítése elősegítése érdekében végzett hitelügynöki szolgáltatása, a különleges jogállású mezőgazdasági termelőnél a mezőgazdasági tevékenység ellenértéke. Egyes, az adóalany vállalkozásában használt tárgyi eszköznek nem minősülő termékek - ideértve az ingatlant is - értékesítése. Ide tartozik például az új közlekedési eszköz Európai Közösségen belüli értékesítése, építési telek, valamint a 2 évnél nem régebbi használatbavételi engedéllyel rendelkező ingatlan értékesítése.
Az új Áfa-törvény előírása szerint abban az esetben, ha az adóalany alanyi adómentességet választott, az alanyi adómentesség időszakában az alanyi adómentes minőségében:
- adófizetésre nem kötelezett,
- előzetesen felszámított forgalmi adó levonására nem jogosult,
- kizárólag olyan számla kibocsátásáról gondoskodhat, amelyben áthárított adó nem szerepel,
- a bevallástételi kötelezettség alól mentesül.
Az adóalany kötelezettségeinek megállapításakor vizsgálni kell, hogy az új Áfa-törvény rendelkezései szerint milyen esetekben nem járhat el alanyi adómentes minőségében. Azokban az esetekben, amikor az adóalany a törvény előírása szerint nem alanyi adómentes minőségében jár el, adófizetési, bevallástételi kötelezettség terheli. Az alanyi adómentes adóalany – néhány kivételtől eltekintve – akkor sem jogosult előzetesen felszámított adó levonására, ha nem alanyi adómentes minőségében jár el.
Egyes, a régi Áfa-törvény által adókötelezettséggel járó ügyletként kezelt ügyleteket is olyan ügyletként nevesít az új Áfa-törvény, amelyekben az adóalany nem alanyi adómentes minőségében jár el. Ilyen például az "import szolgáltatás", vagyis az, amikor belföldön székhellyel, állandó telephellyel, illetve lakóhellyel, szokásos tartózkodási hellyel nem rendelkezőtől vesz igénybe az adóalany olyan szolgáltatást, amelynek a teljesítési helye az új Áfa-törvény előírásai szerint belföldön van.