Putyin az előzőleg folytatott megbeszélések fő eredményének minősítette a megállapodás aláírását, amely "új távlatokat nyit a kétoldalú együttműködésben".
Az orosz államfő megemlítette, hogy más közös energiaügyi tervekről is szó volt a tárgyaláson, így a bulgáriai Burgasz kikötőjétől a görögországi Alexandrupoliszig építendő kőolajvezetékről, és hangsúlyozta, hogy a kétoldalú kapcsolatok az utóbbi négy évben valódi partneri viszonnyá váltak.
A Déli Áramlat gázvezeték a Krasznodari területen lévő Beregovaja kompresszorállomástól a Fekete-tengeren át - néhol 2000 méteres mélységben - a bulgáriai Várna térségébe vezet, ahol két ágra oszlik majd: az egyik Görögországon át Dél-Olaszországba, a másik - többek között Magyarországon át - Közép-Európába vezet. Az építésben a Gazprom fő partnere az olasz ENI, a tranzitállamok területén pedig az ottani nemzeti gázipari vállalatok, vagy különleges felhatalmazásokkal ellátott állami cégek.
Az építkezés 2008-2009-ben kezdődik, és a tervek szerint a szállítás 2013-tól indul a vezetéken. Bizonyos nézeteltérések miatt még várat magára a megállapodás Ausztriával, és Szerbiában a minap újra elhalasztották a dokumentum ratifikálását, újabb engedményeket követelve az orosz féltől.