Az amerikai hatóságok az eset kapcsán felhívást intéztek a vásárlókhoz, hogy általában is kerüljék a kínai gyerektápszereket, holott az információk szerint a fertőzött tápszerekből hivatalos csatornákon nem kerülhetett termék az Egyesült Államokba. Csempészés útján azonban bejuthatott az áru, főként a helyi kínai piacokra. Egy új-zélandi vállalat, amely résztulajdonosa az érintett kínai cégnek, közölte, hogy tudomása szerint a tejport nem exportálták Kínából.
A Sanlu Group Co., Kína első számú tejporgyártója rendelte el a termékvisszahívást, miután a tejpor hatására ötven bébinél képződött vesekő, és egyikük meg is halt - jelentette az Új-Kína hírügynökség. A Sanlu által elvégzett tesztek kimutatták, hogy a tejpor melamint, a műanyagok gyártásánál használatos vegyszert tartalmazott.
A pekingi egészségügyi minisztérium szóvivője közölte, hogy a felelősöket szigorúan meg fogják büntetni. A minisztérium országos intézkedés keretében jelentéstételre, vizsgálatok és kezelések azonnali megszervezésére sürgette a helyi hatóságokat.
A közelmúltban számos esetben - fertőzött fogkrém, tenger gyümölcse, hibás gyerekjátékok - támadt külföldön bizalmatlanság a kínai termékek iránt, és késztették az esetek arra a kínai hatóságokat, hogy vizsgálják felül a termékbiztonsági rendszert.
A Sanlu gyártó tejporát Kínában Sanlu Bei Bei Infant Powder néven forgalmazzák. A cég, amely napi 6800 tonna tejet termel, a kínai tejporpiac 18 százalékát ellenőrzi. A vállalat részt vesz a kínai űrprogramban is, tejporral látja el az űrhajósokat.