Viniczay Tibor minderről csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján beszélt, amelyet követően a Külügyminisztériumban átadta Göncz Kinga külügyminiszternek címzett, a diplomáciai lépéseket sürgető levelét.
A polgármester elmondta: az idő sürget, ugyanis amennyiben a szeptember 15-16-án tartandó utolsó közmeghallgatáson sem talál az osztrák hatóság érdemi indokot az égető megépítése ellen és kiadja az építési engedélyt, a munkálatok már a következő év januárjában megkezdődhetnek.
Hozzátette: a közmeghallgatás, amelyen érintett térség lakossága kifejtheti a véleményét az üggyel kapcsolatban, a Szentgotthárdtól mintegy ötven kilométerre fekvő Felsőőrön (Oberwart) lesz, távol a hulladékégető hatásával érintett térségtől.
Viniczay Tibor szerint "a beruházók tudatosan szervezték ilyen távolságra a közmeghallgatást, hogy elkerüljék a szennyezéssel érintett lakosság okozta feszültség sajtóban való megjelenését a magyar és osztrák oldalon egyaránt".
A polgármester emlékeztetett arra, hogy az elmúlt években a magyar fél sokat tett a hulladékégető megépítése ellen: Sólyom László köztársasági elnök 2007 májusában szentgotthárdi látogatásakor erőteljesen kifogásolta a tervezett hulladékégető helyszínét, később az Országgyűlés is más helyszínt javasolt, Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium szakvéleményében nem fogadta el a tervezett hulladékégető hatástanulmányát, illetve Szentgotthárd lakossága népszavazáson utasította el a hulladékégető határ közeli telepítését.
A diplomáciai fellépés sikeres lehet - mondta a polgármester, hozzátéve, hogy Fodor Gábor, korábbi környezetvédelmi miniszter is sikeresen lépett fel a Rába habzása ellen.
Viniczay Tibor azt tartaná sikernek, ha az osztrákok a hulladékégetőt a magyar határtól legalább 30 kilométerre építenék föl.