Nagy mennyiségben az ólom mérgező. 2006-ban egy minneapolisi gyermek meghalt, miután lenyelt egy kis méretű ékszert. Az anyag csekélyebb, nem halálos mennyiségben is veszélyes, ugyanis fejlődési rendellenességeket, visszamaradást okozhat a fiataloknál - írja a Reuters.
Legutóbb augusztus végén vontak be a piacról Kínában előállított, gyermekeknek szóló termékeket az USA-ban. A nyáron gyakorlatilag mindennaposnak számító esemény akkor éppen háromszázezer terméket érintett. Az ohiói Martin Designs és a massachusettsi Schyllings Associates 2006 júniusa és 2007 júliusa, illetve 2001 és 2002 között készült játékait és gyermekkönyveit hívta vissza. Kínai illetékesek nem kommentálták a történteket, de korábban úgy nyilatkoztak, hogy az évente előállított több milliárd kínai termék csak elenyésző hányada találtatik hibásnak.
A kínai gyártókat igen kellemetlenül érintő eseménysorozat augusztus elején kezdődött, mikor az amerikai Mattel piacvezető játékgyártó másfél millió Fisher-Price márkájú terméket vont be a piacról, mert veszélyesnek bizonyultak. Ezzel kapcsolatban aztán kiderült, hogy inkább tervezési, mint gyártási hiba történt. Kevesebb mint két héttel később ugyanez a cég újabb 18 millió játékszert hívott vissza, melynek hatására más vállalatok - köztük a második legnagyobb Hasbro - is gyanakodással kezdték kezelni a távol-keleti országból származó termékeket.
Peking gyorsan reagált a történésekre. Az illetékes hatóságok rögtön bevonták a két felelős gyártó cég exportengedélyét, ez azonban nem volt elég ahhoz, hogy elaltassa az amerikaiak gyanakvását, akik sokkal szigorúbb termékellenőrzésbe kezdtek.
A kínai társaságok jó hírnevét újabb csapás érte, amikor a világ legnagyobb szupermarketlánca, a Wal-Mart felhagyott két kínai kutyaeledel árusításával, a Nike sportszergyártó pedig szerzői jogi pert nyert két gyártó ellen. Az elmúlt hónapban játékokon kívül kulacsokat, üvegeket, gumiabroncsokat is visszahívtak Európában és Amerikában, s egyes élelmiszerek is gyanúba keveredtek.
A nemzetközi elégedetlenkedésre válaszul a múlt hónapban a kínai termékbiztonsági hivatal vezetője azt ígérte, hogy karácsonykor már biztonságos játékokat vehetnek kezükbe a gyerekek. Az ország arra is ígéretet tett, hogy beszünteti az ólomtartalmú festékek használatát.