3p

Egyre-másra hangzik el a szakértők szájából, hogy alapvető gond van a magyar szociális rendszerrel, amely óriási összegeket emészt fel. De ki és mikor fog tenni valamit a változásért?

Óriási összegek mennek el Magyarországon az olyan jóléti kiadásokra, mint a családi támogatások, a táppénz és a munkanélküli-ellátások. Miközben az országot 3-4 millió munkavállaló tartja el, a segélyekből gyakorlatilag csaknem annyi pénzhez lehet jutni, mint munkával. Talán többek között ennek is köszönhető, hogy 1999 és 2005 között a rendszeres szociális segélyben részesülők száma közel ötszörösére nőtt – mint ahogy azt egy tanulmány megállapítja.

A szociális támogatások fogják vissza a Pannon Pumát? (mfor.hu montázs)


A szakértők ugyanakkor attól tartanak, hogy a gazdaságpolitika semmit nem fog tenni annak érdekében, hogy ez változzon, hiszen nagyon kényes területről van szó: a pártok értékes szavazóbázist veszthetnek el a szociális segélyek megnyirbálásával – a mostani érzékeny gazdasági helyzetben pedig végképp nem várható, hogy valaki merészet fog lépni.

Hangzatos bejelentések persze vannak: mint a mostani, gyest érintő terv, amely szerint háromról két évre csökkentenék a kifizetés összegét, ezzel ösztönözve a kisgyermekes szülőket a munkaerőpiacra való korábbi visszatérésre. Az ötlet nem ördögtől való: Európában sehol nem kapnak ennyi időt az otthon maradásra a kismamák és –papák.

Talán ez lenne az az intézkedés, amellyel a józan ésszel gondolkodó honpolgárok többsége egyet is értene, ha belátja, hogy milyen nagy gondot okot az inaktivitás Magyarországon. Ugyanakkor megkérdőjelezhető, hogy vajon tényleg az a huszonnéhány ezer forint tartja-e vissza az otthon maradó szülőket a munkától, ami a harmadik évben jár, vagy a probléma sokkal mélyebben gyökerezik.

Például nem lehetetlen, hogy a kérdés szoros összefüggésben áll a nagyarányú szürke- és feketegazdasággal, és ha e tekintetben sikerülne előrelépést tenni, talán a szóban forgó érintettek is láthatóvá válnának a munkaerőpiacon. Mint tudjuk, a témával kapcsolatos, radikális változásokról szóló kinyilatkoztatások ez esetben sem maradtak el: kezdetben tíz-húsz intézkedést tartalmazott a nagyjából egymillió feketén foglalkoztatottat érintő programcsomag.

Ezzel szemben az OMMF adatai szerint a feketemunkások száma nőtt tavaly 2006-hoz képest. Bár egyesek szerint ez a gyakoribb ellenőrzéseknek köszönhető, mindenesetre most még messze vagyunk attól, hogy sikerüljön elérni akár a Gyurcsány Ferenc által emlegetett egy-két százalékpontos csökkentést.

A szociális rendszer radikális átváltoztatása immár elengedhetetlennek látszik. Hogy valóban a magyar gazdaság fellendülését hozó intézkedések fognak-e történni, az csak azon múlik, hogy sikerül-e politikusainknak túllépni a miniszterelnökünk által gyakran emlegetett teszetoszaságon és a hatalom elvesztésére irányuló félelmen.

kozi

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!