4p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ma Magyarországon a teljes kintlévőség-állomány több mint 600 milliárd forintot tesz ki, sőt, egyes szakértői becslések szerint ez az összeg eléri az 1000 milliárdos határt, ha a szürkegazdaság kintlévőségeit is számba vesszük. A cégek több mint negyede azonban semmit sem tesz a likviditási gondok leküzdése érdekében.

(Mfor-montázs)

A hazai kintlévőségek java része, csakúgy, mint a lánctartozás problémaköre elsősorban az építőipart érinti, mivel ebben a szegmensben egy-egy projekt kivitelezése több lépcsőben valósul meg. Az elmúlt években számos olyan példa volt, ahol a generál kivitelező felszámolás alá került, magával rántva a teljes alvállalkozói kört.

Az építőipar után legerősebben az élelmiszeriparban okoz gondokat a kintlévőség-állomány, bár itt nincs olyan hosszú viszonteladói vonal a gyártók alatt. Legégetőbb helyzetben minden ágazatban a családi- és a mikrovállalkozások vannak, akiknél a több hónapja fennálló, több millió forintos kintlévőség már a létüket fenyegeti.

A Best Capital mintegy kétezer kis- és középvállalati vezető megkérdezésével felmérést készített a vállalatok kintlévőség-kezelési szokásaira vonatkozóan. A kutatásból kiderül, hogy leginkább a likviditási gondok (57 százalék) jelentik a sikeresség legnagyobb gátját a cégek számára, ami felülmúlta még az adóterheket (43 százalék) és a konkurencia-harcot (30 százalék) is.

A hiányzó pénzösszegeket a legtöbben bankhitellel (28 százalék), a tartozás továbbhárításával (26 százalék) és leépítéssel (21 százalék) próbálják pótolni. Sajnálatos módon azonban a megkérdezettek 26 százaléka semmit nem tesz a likviditási gondok leküzdésére.

A kintlévőség-kezelési módszerek közül a legáltalánosabb az, hogy nem szolgálják ki az adóst (43 százalék), míg a válaszadók 40 százaléka jogi útra tereli az ügyet. Csupán az érintettek 11 százaléka alkalmaz behajtó céget. Beszédes adat, hogy a cégvezetők 93 százaléka egyáltalán nem elégedett a kintlévőség kezelési módszerek hatékonyságával, eredményességével.

"Felméréseinkből egyértelműen kiderült, hogy a cégek inkább nem alkalmaznak kintlévőség-kezelési módszereket, mert attól tartanak, hogy elveszítik nehezen megszerzett ügyfeleiket”- mondta el Vörös Szilvia, a Best Capital ügyvezetője.

Célszerű a kintlévőség kezelését ahhoz értő, specializálódott szakemberekre bízni, mutatott rá Szepes Imola jogi képviselő. A hatékony és szakszerű kinnlevőség-kezelés már a szerződés megkötése előtt megkezdődik, majd a konkrét, személyre szabott szerződés kidolgozásával folytatódik, a szerződés időtartama alatt pedig az üzleti partner meghatározott időközönkénti fizetőképességi, fizetőkészségi vizsgálatával, pénzügyi helyzetének folyamatos elemzésével zajlik, s a szerződés lejártakor a kinnlevőség-kezelő hívja fel haladéktalanul az üzleti partnert a teljesítésre.

A bankok leginkább a faktoringot, a meglévő hitelek átütemezését és a folyószámlához kapcsolódó rulírozó és áthidaló hitelkonstrukciókat ajánlják a likviditási gondokkal küzdő ügyfeleiknek, de a késedelmes fizetésekből eredő problémák kezelésére eltérő megoldásokat alkalmaznak.

A rövid lejáratú rulírozó hitel a rendszeres forgóeszköz (vevő, illetve készlet)-finanszírozást igénylő ügyfelek számára ajánlott, rugalmas lehívási és törlesztési lehetőségének köszönhetően. A hitel több részletben is lehívható éven belüli futamidővel, az ügyfél kereskedelmi ciklusához igazodva. A bank a hitelt az ügyfél folyószámláján vagy az általa megjelölt más számlán jóváírással folyósítja. Az ügyfél által a hitel terhére lehívott és visszafizetett összeg újból igénybe vehető. Igényelhető forintban és devizában is. A devizahitelt elsősorban a külföldi vevőkkel és/vagy szállítókkal kapcsolatban álló, rendszeres devizabevételekkel vagy -kötelezettségekkel rendelkező vállalatok részére ajánlják.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!