Sokatmondó, hogy a kkv-szegmensen belül két évvel ezelőtt – a Start Tőkegarancia Zrt. felmérése szerint a 100 millió forintnál nagyobb árbevétellel rendelkező több mint 36 ezer cég közül – kevesebb mint 50 társaságba fektettek tőkét, alig 600 millió forint összértékben. Áttörést az elmúlt esztendő sem hozott ezen a téren, olvasható a Világgazdaságban.
A tőkekínálat kedvezőtlen struktúrája, a vállalkozások magas kockázati szintje, pénzügyi helyzetük átláthatóságának hiánya, valamint a befektetők jog- és érdekérvényesítésének problémái éppúgy szerepet játszanak ebben. Tény, hogy a hazai vállalkozások nincsenek könnyű helyzetben, amikor tőkebevonás mellett döntenek. A hazai magánbefektetőket, az úgynevezett üzleti angyalokat – akik hajlandók kisebb, 5–100 millió forintos összegeket is befektetni és aktívan részt venni főként korai szakaszú vállalkozások felépítésében – nem könnyű fellelni. Ám megtalálásukban és a befektetési projekt előkészítésében hasznos segítséget nyújthatnak a kisebb pénzügyi tanácsadó cégek, amelyek tőkebevonásra, cégértékesítésre szakosodtak – tanácsolja Zoltán Csaba, a Start Tőkegarancia vezérigazgatója.
A leglényegesebb dolog, hogy a befektetőjelölteket akkor keressük meg, ha a projekt minden szempontból előkészített, és választ tudunk adni olyan kérdésekre, mint például mekkora tőkét kívánunk bevonni és mennyi időre, a tőkéért mekkora részesedést ajánlunk fel a vállalkozásban – tanácsolja a Start Tőkegarancia Zrt. vezérigazgatója. Emellett az is fontos, hogy a vállalkozás tisztában legyen azzal, mikor és hogyan tud a befektető kiszállni a vállalkozásból, ki fogja megvenni a részesedését, illetve mekkora megtérülésre számíthat reálisan a befektető. Ahhoz, hogy ezekre a kérdésekre választ lehessen adni, szükség van egy pontosan kidolgozott, reális és megvalósítható, piackutatással alátámasztott üzleti-pénzügyi tervre, legalább a befektetés futamidejére, három-öt évre vonatkozóan, írja a Világgazdaság.