A szennyezett étolaj bolti forgalomba nem került, mind a 220 litert szállodákban és éttermekben használták fel. 180 litert a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal az érintett cég telephelyén lefoglalt. A hivatal az Európai Unió Gyors Veszély Jelző (RASFF) rendszerén keresztül szerzett információt róla, hogy Magyarországra is érkezett a termékből.
Az üggyel kapcsolatos első hírek április közepén jelentek meg. Arról szóltak, hogy Ukrajnából egy tengeri szállítmány útján szénhidrogénnel szennyezett étolaj-alapanyag került Franciaország, Spanyolország, Olaszország, Nagy-Britannia és Hollandia üzemeibe. Időközben kiderült, hogy 40 ezer tonna ukrán származású szennyezett napraforgó olaj érkezett az Európai Unióba, és majdnem minden tagállamba került a termékből.
Az Európai Bizottság a múlt héten pénteken az összes tagállamra vonatkozó tilalmat rendelt el az Ukrajnából származó vagy onnan szállított napraforgóolaj importjára. A tilalom alól csak azok a szállítmányok mentesülnek, amelyek az eredetigazolás mellett bizonyítvánnyal rendelkeznek arról, hogy nem tartalmaznak ásványi olajat elfogadhatatlan mennyiségben. Az irat mellé csatolni kell az elemzés eredményét is. Az ilyen bizonyítvány kiadására jogosult ukrán rendszert a brüsszeli bizottság jelenleg értékeli.
A RASFF információi alapján indított vizsgálat során a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal emberei öt literes kiszerelésben összesen 180 liter olajat találtak az érintett vállalkozásnál. A terméket lefoglalták és megsemmisítik. Mire a riasztás megérkezett, a cég 220 litert már kiszállított. A szennyezet étolajat szállodákban és éttermekben használták fel, az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat munkatársai ezért szúrópróbaszerű ellenőrzéseket végeztek. A vendéglátó, illetve közétkeztetési egységekben vett minták ásványolaj tartalma határérték alatt volt.
A szóban forgó étolajban kimutatható szennyezőanyag jelenléte nem kívánatos, de az eddig rendelkezésre álló vizsgálati adatok szerint a termék fogyasztása nem jelent veszélyt az emberi egészségre - áll a MÉHiB közleményében.
Az Európai Bizottság azt javasolja a tagországoknak, hogy vonják ki a piacról az ásványi olajjal szennyezett ukrán eredetű napraforgó olajat, illetve az olyan termékeket, amelyekben 10 százaléknál nagyobb az étolaj összetevő és a szennyezett ukrán alapanyaggal készültek. A brüsszeli bizottság megítélése szerint az eset nem szándékos csalás, hanem véletlen szennyezés következménye.