3p

Az mfor.hu Mesél a múlt című sorozatában ezúttal egy középkori kolostorper esetét mutatjuk be. A Bakócz Tamás esztergomi érsekkel megesett sztori részleteire a vatikáni gyűjteményekben, a barokk korában híres Barberini-család hagyatékában bukkant rá egy fiatal történész, Erdélyi Gabriella.

(Illusztráció)

Bakócz Tamás bíboros, esztergomi érsek a Mohács előtti Magyarország politikai életének egyik legjelentősebb alakja, óriási földbirtokok, jobbágyok ezreinek ura volt. A parasztfiúból lett méltóság javai közé Körmend is beletartozott, mely mezővárosban egy botrányos életéről elhíresült Ágoston rendi kolostor állott.

Bakócz, mint a település földesura egy idő után ráunt a cölibátust és a csendes elmélkedést feslett és zajos kocsmai életre cserélő barátok tetteire, s 1513-ban X. Leó pápától felhatalmazást kért a kolostor reformjára, melyet friss legátusi kinevezését követően meg is kapott.

Menniük kellett

A kolostor átvételére 1517-ben került sor: a züllött szerzeteseknek a tanúkihallgatással egybekötött vizsgálat lezárulta után távozniuk kellett, s helyükre Bakócz utasítására obszerváns - vagy ahogy akkor tisztelték őket: cseri barátok - Ferencesek érkeztek a városba.

Ám a kiüldözött Ágostonosok nem hagyták ennyiben a dolgot, s a bíbornok eljárása ellen a pápánál fellebbeztek. Mint az iratokból kiderül, azt állították, ők példásan éltek, ezért eltávolításukat az érsek és a Ferencesek erőszakos akciójának vélték, s azt jogtalan megfosztásnak, vagy ahogy abban az időben mondták, spoliumnak titulálták.

Ezen túlmenően azt is hangsúlyozták, hogy mivel rendjük kizárólag a pápa és az Ágostonosok generálisának joghatósága alatt áll, a magyar főpap ellenük indított eljárása törvénytelen. A vita tehát nem más, állították, mint egy - mai szóval élve - koncepciós per.

A vatikáni gyűjteményből a fiatal történész szorgalmának köszönhetően előkerült peranyag az 1518 tavaszán megindult szentszéki eljárás Rómába küldött eredeti jegyzőkönyvét őrizte meg. Az iratokból kitűnik, hogy a hajdani főpap-politikus nem érsek-földbirtokos mivoltában, az Ágoston rendiek ellenségeként s a cseri barátok szövetségeseként lépett fel, hanem valóban zavarta a szerzetesek züllött élete.

Elbukták a pert

Emellett szól az is, hogy a kolostorhoz igen szerény, a dokumentumokban csak barátok kertjeként emlegetett földbirtok tartozott. A kutató véleménye szerint az eszközölt kihallgatások körülményei, az idézések módjai, valamint a tanúk száma és azok előszólítási rendje megfelelt a korabeli jogszokásoknak, s a levezető bíró tárgyilagosságához sem férhet kétség.

A tanúvallomásokból egyébként igen szemléletes képet nyerhetünk eleink életéből. Fölmerült az is, hogy esetleg Bakócz unokaöccse, a neves Erdődy család alapítója, Erdődy Péter állt az ügy hátterében. A mélyen vallásos ősatya - kinek látomásáról széltében beszéltek az egykorúak - Erdélyi Gabriella szerint ugyancsak gyanún felül áll, hiszen Horvátországban kolostort is alapított.

A szerzetesek elkergetésének oka tehát feltehetőleg valóban azok züllöttsége volt. Az már más lapra tartozik, hogy az új tulajdonosok sem húzták sokáig: 1524-ben végképp magára hagyták a hányatott sorsú intézményt…

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!