2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Összekapcsolták a második magyar-román villamos távvezetéket szerdán, és átadták a Békéscsaba-Nadab (Románia, Arad megye) közötti távvezeték magyar szakaszát, valamint a kibővített békéscsabai alállomást. A magyarországi beruházás mintegy 4,2 milliárd forintba került.

Az ünnepélyes összekapcsoláson Tari Gábor, a magyar villamosenergia rendszerirányító, a Mavir vezérigazgatója és romániai partnere, Octavian Lohan, a Transelectrica S.A. igazgatója azt hangsúlyozta, hogy az új 400 kilovoltos távvezeték növeli a térség ellátásának biztonságát és bővíti az export-import lehetőségeket.

Mártha Imre, a Mavir-tulajdonos Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) vezérigazgatója a távvezetéket fontos kapcsolatnak nevezte a közép-kelet- és a dél-európai térség között. Hangsúlyozta, hogy a két régió árampiacai közötti különbség kölcsönös előnyöket kínál mindkét piac szereplőinek.

A beruházáshoz az Európai Unió a Trans European Network - Energy (TEN-E) program keretében közel kétmillió euró, vissza nem térítendő támogatást nyújtott. Az új román-magyar távvezeték az európai villamosenergia rendszeren (UCTE) belüli hálózati kapcsolatokat is erősíti, és ezzel növeli az európai rendszer biztonságát.

A 38,8 kilométer hosszú magyar vezeték és az alállomás bővítésének kivitelezője az MVM csoporthoz tartozó OVIT volt, a beszerzésekről versenytárgyalással döntöttek.

Tari Gábor elmondta: a hálózatok összekapcsolásával duplájára, 200 megawattra emelkedik a magyar-román határkeresztező kapacitás. A bővülés eredményeként létrejött 100 megawattot óvatosságból 2009-ben még nem éves, hanem havi aukciókon értékesítik - tette hozzá.

A vezérigazgató megjegyezte, hogy 2009-ben - az ideihez hasonlóan - a Mavir mintegy 20 milliárd forintot költ hálózatfejlesztésre. Arra a kérdésre, hogy a társaság a beruházásoknál milyen megtérüléssel számol, a vezérigazgató azt válaszolta: a beruházási költségeket elismerik a rendszerhasználati díjban. A beruházásokat a Mavir részben saját erőből, részben tulajdonosi hitelből finanszírozza.

Mártha Imre, az MVM vezérigazgatója arról biztosította a Mavir menedzsmentjét, hogy a gazdasági válság ellenére gyorsíthatják a hálózatfejlesztési beruházásokat.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!