Le kell mondaniuk a Tom és Jerry sorozat karaktereinek a dohányzásról egy friss brit határozatnak köszönhetően. Az illetékes felügyeleti szerv (OFCOM) ugyanis nemkívánatosnak találta a dohányzást a brit televíziók műsorában, így a rajzfilmet sugárzó csatorna, a Boomerang vállalta, hogy kivágja az ominózus jeleneteket. Ugyan a lépés csak a szigetországot érinti, a dohányzásellenes intézkedések száma megszaporodott az Unióban, s ezek szele előbb-utóbb hazánkat is elérheti.
Ausztrál minta: Miért ne nézd?
"A gyermekek észreveszik a rajzfilmekben a dohányzó karaktereket, így a döntést helyeslem, de nem gondolom, hogy ez volna a legfontosabb dohányzás-visszaszorító intézkedés" - válaszolta megkeresésünkre dr. Szilágyi Tibor, az Egészségünkért a XXI. században Alapítvány ügyvivője. A számos, még kiaknázatlan lehetőség közül a szakember elsősorban a jogszabály-módosításokat, az uniós adószint mielőbbi elérését és a közterületi dohányzás visszaszorítását említette. Egy tíz százalékos dohányáremelés mintegy 6 százalékkal fogja vissza a füstölési kedvet, s a cigarettát elhagyók főként a fiatalabb korosztályból kerülnek ki.
A dohányzás ellen küzdő orvos szerint fáradtságos munka lenne utólag végignézni az összes 70-80-as években készült, gyerekeknek szóló hazai alkotást, hogy kiderítsék, nincs-e bennük kifogásolható jelenet. Ennek ellenére Dr. Szécsi László, az Országos Dohányfüstmentes Egyesület alelnöke úgy vélte: ha felsőbb szintű megkeresés érkezne, akkor az egyesület vállalkozna a feladatra, bár nem tartja elképzelhetőnek, hogy ilyesmire sor kerülne. Visszaemlékezve sem a szakértők, sem e sorok írója nem tudott felidézni olyan hazai klasszikust, amelyben cigaretta képe jelenne meg.
Ahol vigyáznak a kölykökre
"A csatorna filozófiájával ellentétes az erőszakos és rossz viselkedésmintákat tartalmazó rajzfilmek sugárzása" - szögezte le Kövér Szilvia, a Minimax főszerkesztő-helyettese arra a kérdésre, előfordulhat-e cigizős figura a kicsiknek szóló filmekben. A sugárzott műsorokban nem szerepelhet fegyver és brutalitás, valamint nem jelenítenek meg dohányzó karaktereket sem.
Egy hat éve sikeresen futó sorozat, a "Sharon naplója" esetében még az is előfordult, hogy két részt a csatorna nem közvetített. A problematikusnak ítélt epizódokban mellnagyobbításról esett szó a tinédzser célközönségnek szánt filmben. A tartalmi ellenőrzés mellett a szinkron készítésekor is ügyelnek rá, hogy trágár szavak a magyar verzióba ne kerüljenek.
Hazai gyárkémények: Réz és Charlie
A dohányzás és a dohányzók ellen indított - mások szemében talán abszurdnak tűnő - támadás azonban nem példa nélküli. Nemrégiben az Edinburgh-i Fringe fesztiválon is füstölni való nélkül maradt az a színész, aki Winston Churchillt alakította. A színigazgató a történelmi karakter hitelességét bizonygatta, de ez sem hatotta meg az illetékes hatóságot, amely a szivar meggyújtása esetén a színház bezárását helyezte kilátásba.
A hazai históriák közül a legjelentősebb sajtóvisszhangot minden bizonnyal Réz András Orr című regényének hátsó borítója váltotta ki, amelyen a szerző dohányzott. Mivel az esztéta a reklámplakátokon is cigarettázott, így kiadóját 400 ezer forintra bírságolta meg a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség. De büntetés járt Charlie óriásplakátja miatt is, amelyen az énekes szivarfelhőbe burkolózott.
Istvánko Viktória