3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Átadták a Nyugat-Balaton és a Zala-folyó medence szilárd hulladékának korszerű kezelését biztosító Zalabéri Regionális Hulladékkezelő Központot csütörtökön: a beruházás a mintegy 9 milliárd forint összértékű ZALAISPA projekt keretében valósult meg - tájékoztatta Vass Nándor, a ZALAISPA Hulladékgazdálkodási Társulás projektvezetője az MTI-t.

A szilárd hulladék kezelésére az ország egyetlen régiójában sem valósítottak meg ekkora nagyságú beruházást. A három megyét - Zala megye egész területét, Vas megye déli részét, valamint Somogy megye három települését - érintő projekt 282 település összefogásával valósult meg, közölte a projektvezető.

A költségek - 9 milliárd forint - 70 százalékát az Európai Unió Kohéziós Alapja, 20 százalékát a magyar költségvetés, a fennmaradó 10 százalékot pedig kezdetben a részvevő települések finanszírozták, de a későbbiekben az önkormányzatok önrészéből 5 százalékot átvállalt az Önkormányzati Minisztérium.

A korszerű hulladékgazdálkodást és gazdaságos felhasználást szolgáló lerakók építése a ZALAISPA keretében 2005-ben kezdődött meg. A nagykanizsai hulladékkezelő központot, valamint a két nagykanizsai, a letenyei és a zalakarosi hulladékudvart 2006 szeptemberében adták át. A következő évben Zalaegerszegen, Lentiben és Zalalövőn befejeződött a hulladékkezelő központ és a hulladékgyűjtő udvar építése és bővítése.

A harmadik ütemben valósult meg a csütörtökön átadott zalabéri hulladékkezelő központ, Keszthelyen elkészült a hulladékválogató, komposztáló és gyűjtőudvar, és Zalaszentgróton is befejeződött a hulladékgyűjtő udvar bővítése. A Vas megyei Celldömölkön hulladékátrakó, komposztáló és gyűjtőudvar épült, Vasváron pedig új gyűjtőudvart hoztak létre. A térségben több, az uniós előírásoknak megfelelő hulladékgyűjtő-szigeteket is átadtak.

A következő időszakban kerül sor a régióban található, 134 működési engedéllyel nem rendelkező - úgynevezett illegális - hulladéklerakók rekultivációjára - tette hozzá Vass Nándor.

Fliszter Adriána, a projekt pr-munkatársa hozzátette: évente lakosonként mintegy 300-450 kilogramm háztartási és ipari-kereskedelmi hulladék keletkezik. Az elmúlt évtizedekben mintegy 500 millió tonna hulladék halmozódott fel az országban, aminek kevesebb mint 10 százalékát tudják csak újrahasznosítani.

A fejlettebb országokban a hulladék jelentős része értékes alapanyagként, másodnyersanyagként, illetve másodlagos energiaforrásként hasznosul, míg Magyarországon ez leginkább csak lerakásra kerül.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!