3p

Átadták a Nyugat-Balaton és a Zala-folyó medence szilárd hulladékának korszerű kezelését biztosító Zalabéri Regionális Hulladékkezelő Központot csütörtökön: a beruházás a mintegy 9 milliárd forint összértékű ZALAISPA projekt keretében valósult meg - tájékoztatta Vass Nándor, a ZALAISPA Hulladékgazdálkodási Társulás projektvezetője az MTI-t.

A szilárd hulladék kezelésére az ország egyetlen régiójában sem valósítottak meg ekkora nagyságú beruházást. A három megyét - Zala megye egész területét, Vas megye déli részét, valamint Somogy megye három települését - érintő projekt 282 település összefogásával valósult meg, közölte a projektvezető.

A költségek - 9 milliárd forint - 70 százalékát az Európai Unió Kohéziós Alapja, 20 százalékát a magyar költségvetés, a fennmaradó 10 százalékot pedig kezdetben a részvevő települések finanszírozták, de a későbbiekben az önkormányzatok önrészéből 5 százalékot átvállalt az Önkormányzati Minisztérium.

A korszerű hulladékgazdálkodást és gazdaságos felhasználást szolgáló lerakók építése a ZALAISPA keretében 2005-ben kezdődött meg. A nagykanizsai hulladékkezelő központot, valamint a két nagykanizsai, a letenyei és a zalakarosi hulladékudvart 2006 szeptemberében adták át. A következő évben Zalaegerszegen, Lentiben és Zalalövőn befejeződött a hulladékkezelő központ és a hulladékgyűjtő udvar építése és bővítése.

A harmadik ütemben valósult meg a csütörtökön átadott zalabéri hulladékkezelő központ, Keszthelyen elkészült a hulladékválogató, komposztáló és gyűjtőudvar, és Zalaszentgróton is befejeződött a hulladékgyűjtő udvar bővítése. A Vas megyei Celldömölkön hulladékátrakó, komposztáló és gyűjtőudvar épült, Vasváron pedig új gyűjtőudvart hoztak létre. A térségben több, az uniós előírásoknak megfelelő hulladékgyűjtő-szigeteket is átadtak.

A következő időszakban kerül sor a régióban található, 134 működési engedéllyel nem rendelkező - úgynevezett illegális - hulladéklerakók rekultivációjára - tette hozzá Vass Nándor.

Fliszter Adriána, a projekt pr-munkatársa hozzátette: évente lakosonként mintegy 300-450 kilogramm háztartási és ipari-kereskedelmi hulladék keletkezik. Az elmúlt évtizedekben mintegy 500 millió tonna hulladék halmozódott fel az országban, aminek kevesebb mint 10 százalékát tudják csak újrahasznosítani.

A fejlettebb országokban a hulladék jelentős része értékes alapanyagként, másodnyersanyagként, illetve másodlagos energiaforrásként hasznosul, míg Magyarországon ez leginkább csak lerakásra kerül.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!