A hagyományos energiaforrások arányának csökkentése Magyarországon nemcsak az éghajlatváltozás elleni küzdelem szempontjából fontos, hanem a külső forrásoktól való függőség mérséklése érdekében is elkerülhetetlen - hangsúlyozták a résztvevők a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács (NFFT) és a budapesti brit Nagykövetséggel közösen szervezett fórumán, amelyen a tavaly elfogadott brit, és a készülő magyar klímatörvényről tanácskoztak.
Az NFFT a rendezvényről beszámoló közleményében rámutat: a Magyarországon felhasznált kőolaj 86 százaléka import, a földgáznak pedig 82 százaléka, a szénnek 40 százaléka származik külföldről.
Az éghajlatváltozás az egyik legriasztóbb jele a földi erőforrások kiaknázásának, valamint a fosszilis tüzelőanyagok okozta üvegházhatású gázok kibocsátásának - emlékeztet közleményében az NFFT.
A tanácskozás résztvevői kiemelték: a valódi megoldások helyi szinten születhetnek meg a globális összefogás mellett. Az NFFT szerint az egyik ilyen eszköz lehet a Magyarországon is készülőben lévő klímatörvény, amely követheti a brit parlament által 2008-ban elfogadott, 2050-re 80 százalékos kibocsátás-csökkentést előíró szabályozást.
A magyar Országgyűlés 2009 nyarán az NFFT-t kérte fel, hogy szakmapolitikailag készítse elő az éghajlatváltozási kerettörvényt. A jogszabálynak egyebek mellett meg kell határoznia az üvegházhatású gázok kibocsátásának 2050-ig történő csökkentését, valamint az ehhez való alkalmazkodás magyarországi feladatait.
MTI/Menedzsment Fórum