A Fővárosi Önkormányzat 75 százalék mínusz egy szavazat tulajdonában lévő közműtársaság döntően a főváros és az egyes kerületek tulajdonában lévő csatornahálózatot üzemelteti. Ezen kívül a szennyvízkezelés, valamint a főváros ár- és belvízvédelmi rendszerének üzemeltetése is az FCsM feladata.
A főváros a csatornahálózat bővítésére és új szennyvíztisztító építésére 2010-ig több mint 200 milliárd forintot költ, amiből 76 milliárd forint a csatornahálózat bővítésének, 138 milliárd forint pedig a csepeli szennyvíztisztító építésének költsége. A fővárosi beruházások eredményeként a meglévő több mint ötezer kilométer hosszú csatornahálózat 310 kilométerrel bővül, és a lefedettség közel 100 százalék lesz.
Az FCsM nemcsak Budapest, hanem Magyarország legjelentősebb környezetvédelmi intézménye, amely a kommunális és ipari szennyvizet összegyűjti és tisztítja is. A társaságnak két szennyvíztisztító telepe van. Ezeken az átlagos kapacitás napi 280 ezer köbméter szennyvíz tisztítása. Az összegyűjtött szenny- és csapadékvíz a fővárosban évente mintegy 260 millió köbméter, de ennek alig 50 százalékát tisztítja meg a jelenlegi két szennyvíztisztító.
A fővárosi beruházásban és európai uniós forrásokból megvalósuló csepeli szennyvíztisztítóval együtt az összes szenny- és csapadékvíz 90,2 százaléka lesz tisztított. A Főpolgármesteri Hivatalnál az MTI kérdésére elmondták: az új szennyvíztisztítót vagy a Fővárosi Csatornázási Művek (FCsM) üzemelteti majd, vagy pályázaton választják ki a vállalkozót erre a tevékenységre.