3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Rossz támogatási rendszer és a megújuló energiapolitika hiánya jellemzi Magyarországot, a geotermális energia pedig végleg eltűnhet, amennyiben nem változnak a jelenleg hatályos jogszabályok. Az iparág szakértői nem voltak túl derűlátóak az IIR-Hungary háromnapos konferenciájának szerdai, egyben utolsó napján, amelyről az mfor.hu tudósít.

Számos árnyoldala van a jelenleg működő támogatási rendszernek, vélekedett dr. Grabner Péter, a Magyar Energia Hivatal (MEH) osztályvezetője a "Megújuló energiaforrások - Az üdvözítő megoldás?" című, szeptember 4-6. között megrendezett konferencián Budapesten. A szakértő nemzetközi összehasonlításából kiderült: a hazai adminisztratív kvótarendszer teljesen speciális változata az Európában szokásosnak, s nem hat ösztönzőleg a piacra.

Nem várnak jelentős áttörést

A beruházók azt is hajlamosak elfelejteni, hogy a támogatás a megújuló energiát előállítók versenyhátrányának ledolgozását szolgálja, s nem tart örökké. Több olyan résztvevő is akadt, aki a támogatások teljes megszüntetésével öntene tiszta vizet a pohárba, mivel csak így derülne ki, mekkora a különböző technológiákkal előállított energia tényleges költsége.

A legborúsabb kilátásokat a délelőtti kerekasztal-beszélgetés résztvevői fogalmazták meg. Szita Gábor, a Magyar Geotermális Egylet elnöke szerint hazánknak nincs megújuló politikája, Marton Ferenc, a Magyar Energiafogyasztók Szövetségének gázenergia témafelelőse pedig nem tudta megmondani, mit tart a megújuló energiahasznosítás fogalomkörébe tartozónak.

Az energiaellátási kockázatokat figyelembe véve nem tiszta, hogy milyen irányba menjen Európa. Az energiatermelés döntő hányadát a jövőben is a fosszilis termelés adja majd, így a hozzászólók nem számítanak jelentős áttörésre a "megújuló fronton". Szita már azt is nagy eredménynek tartaná, ha a geotermia aránya 20 éven belül elérné az egy százalékot. A jelenlegi jogszabályi környezet (kötelező visszasajtolás, szennyvízbírság) azonban a geotermikus energia mellett voksolók "halálához is vezethet".

Szeszélyes szélenergia

A délután főszereplője a kiszámíthatatlansága miatt támadott szélenergia volt. Dr. Tóth László, a Szent István Egyetem tanára szerint a hazai 17 megawattos kapacitás nem okoz gondot, s 1000 szélerőmű is mindössze nyolc százalékos arányt képviselne a villamosenergia-termelésben.

Másként látja a helyzetet Tihanyi Zoltán, a MAVIR Zrt. (Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zártkörűen Működő Részvénytársaság) osztályvezetője, aki szerint a rendszer a szélenergia nélkül sem áll biztos lábakon, és minden konstrukció csak ronthat a jelenlegi rendszeren.

Szerinte nem adottak a műszaki, technikai, fizikai feltételei annak, hogy integrálják a villamosenergia-rendszerbe a megújulókból származó energiát. Hiába lenne tehát információjuk a várható mennyiségről, nincs eszközük arra, hogy reagálni tudjanak. A 330 megawatt még elviselhető kockázat, véli Tihanyi, feltéve, hogy a váratlan teljesítményváltozással egy időben nem történik erőművi kiesés illetve a fogyasztói igények jelentős elmozdulása.

Istvánko Viktória

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!