"2008-ra létre kell hozni egy olyan mutatókat tartalmazó listát, amely lehetővé teszi a hulladékkeletkezés megelőzési program haladásának értékelését", emellett olyan cselekvési terveket, "amelyek főként a jelenlegi fogyasztói szokások megváltoztatására irányulnak" - áll a jelentésben.
Az EP-ben elfogadott módosítás szerint a hulladékgazdálkodás költségeit a hulladék birtokosának, a korábbi birtokosoknak, illetve gyártójának kell viselnie. A parlament azt is kéri, hogy a hulladéklerakókban elhelyezhető hulladék mennyiségét a minimális szintre csökkentsék, és új rendelkezéseket sürget, például "2015-től a papír-, karton-, üveg-, textil-, fa-, műanyag-, fém-, gumi-, parafa-, agyag-, beton-, tégla- és cseréphulladékok lerakásának tilalmát, valamint 2020-tól valamennyi újrafeldolgozható hulladék lerakásának tilalmát".
A szemétbotrányról és a szelektív gyűjtés fontosságáról szóltak a magyar képviselők
A plenáris ülésen a vitához hozzászóló magyar képviselők közül Olajos Péter (MDF) úgy vélte, Európa szelektív gyűjtés dolgában kettészakadt. A mezőny elején lévőknél - Dánia, Hollandia, Németország - 50 százalék körüli a szelektíven gyűjtött kommunális hulladék aránya, míg a mezőny végén alig több mint két százalék. Magyarországon is a kommunális hulladék csupán kevesebb, mint 2,5 százalékát hasznosítják újra, ez az unióban az egyik legalacsonyabb arány, az ipari hulladék esetében viszont több mint 70 százalékát, ezzel pedig - mint mondta - "dobogósak vagyunk".
Gyürk András (Fidesz-MPSZ) utalt arra, hogy "az elmúlt hetekben a magyar rendőrség a hulladékgazdálkodás rendjének többrendbeli megsértése miatt indított eljárást a Németországból illegálisan Magyarországra szállított és ott lerakott nagy mennyiségű hulladék miatt". "Ez a cselekmény természetesen már ma is jogszabályokba ütközik, de egyben rávilágít a hatékony és átfogó európai szabályozás szükségességére is" - mondta.
Becsey Zsolt (Fidesz-MPSZ) szerint azt kell elérni, hogy a szemetet valóban keletkezésének helyén dolgozzák fel, illetve biztosítani kell a szemét nyomon követését.
Írásos beadványában Hegyi Gyula (MSZP) emlékeztetett, hogy Magyarországon a közelmúltban több botrány is ráirányította figyelmet a hulladékpolitika kijátszhatóságára: mind Csehországba, mint Magyarországra tömegével érkeztek illegális szemétszállítmányok Nyugat-Európából. Emellett kiemelte, hogy nagy hangsúlyt kell fektetni a hulladékképződés megelőzésére.