A piac egyöntetűen arra számít, hogy az Európai Központi Bank csütörtökön megemeli a kamatot. Khelil szerint ez tovább gyengítené a dollárt, ami pedig az olajár további emelkedéséhez vezetne. Már most is az amerikai fizetőeszköz gyenge szintjét tartják a szárnyaló olajár egyik fő okának, így ha tovább gyengül az amerikai fizetőeszköz, akkor az olaj sem állhat meg a mostani szinten.
Az olajtermelő országok szervezetének vezetője elmondta: egyelőre nem látszik, hoyg hosszú távon erősödni tudna a dollár a főbb devizákhoz képest. Khelil ugyanakkor elutasította azt, hogy a kitermelés növelése lenne a megoldás, mivel a szaúd-arábiai termelésnövelés sem tudta letörni az árakat.
"Amikor Szaúd-Arábia bejelentette a kitermelés emelését, ahelyett, hogy csökkent volna az árfolyam, tovább emelkedett az olaj ára, mivel a befektetők is arra számítanak, hogy a dollár tovább fog gyengülni a következő időszakban" - mondta el Chakib Khelil a BBC riporterének.
Az olaj ára a múlt héten emelkedett újabb rekordszintre, a New York-i árutőzsdén 143,67 dollárba került egy hordó nyersanyag. Szerdán a nap első felében kismértékkel csökkent az árfolyam, délután 140,78 dollárba került egy hordó nyersanyag, ami 19 centtel marad el a tegnapi árfolyamtól.
Az utóbbi időben egyre valószínűbbnek tűnik, hogy az Európai Központi Bank csütörtöki ülésén 25 bázisponttal megemeli a most 4 százalékon álló kamatszintet, hogy harcoljon az inflációs nyomás ellen. Ez viszont tovább erősítené az eurót a dollárral szemben, az amerikai fizetőeszköz gyengülése pedig tovább emelné az olajárat a hét végén.