3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A váratlan és szélsőséges időjárási események káros hatásainak megelőzését, a védekezési eljárások hatékonyságának növelését célozza a formálódó Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégia, amelynek koncepciója már olvasható a témában évek óta zajló kutatási program készítőinek közös honlapján. A kutatási projekt ősztől több internetes honlapon is elérhető lesz, a stratégia végső kialakulását bárki segítheti megjegyzésével, javaslatával a széles körű társadalmi támogatás érdekében.

A 20-25 éves időtávlatra kitekintő stratégia a globális felmelegedéssel együtt járó rendkívüli események megelőzésének és a szükséges helyreállítás humán, szervezési, technikai, szervezeti és pénzügyi feltételeire is kitér. A koncepció rögzíti a kormány és valamennyi résztvevő szerepét és feladatait, továbbá a felkészülés, a védekezés és a helyreállítás feltételeinek szükségességét.

A stratégia célkitűzése a káros hatások csökkentése mellett az is, hogy az éghajlatváltozás kiváltásáért felelős folyamatoknak elejét vegye, azaz csökkentse a Föld légkörébe kerülő üvegházhatású gázok mennyiségét. A dokumentum ismerteti, hogy Magyarország egy főre jutó szén-dioxid-kibocsátása közel másfélszerese a világátlagnak, így Magyarországot ennek megfelelő felelősség terheli a kibocsátás-csökkentés területén. A Kiotói Jegyzőkönyv értelmében a magyarországi kibocsátásokat 2012-ig 6 százalékkal kell csökkenteni.

A stratégiában szereplő tennivalókat a három évig tartó VAHAVA-projekt állapítja meg. A változás-hatás-válaszadás kulcsszavak kezdőbetűiről elnevezett kutatást a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium, valamint a Magyar Tudományos Akadémia indította a magyarországi klímapolitika tudományos megalapozása érdekében. A VAHAVA projekt országgyűlési határozatra vonatkozó javaslatát már elfogadták, és az beépült a kormányprogramba. A stratégia koncepcióját az ősz folyamán öt szakértői értekezleten vitatják meg, annak elfogadását követően a mindenkori kormány kétéves cselekvési programokkal valósítaná meg a kitűzött feladatokat.

A konkrét tennivalók

Láng István, a stratégiát megalapozó kutatás vezető akadémikusa a lehetséges felkészülés konkrét példáit sorolva kifejtette: a mezőgazdaságban fajtaváltásokra van szükség, egyre inkább szárazság- és melegtűrő növények termesztésében kell gondolkodni. Az egészségügyben a hőséghullámokkal és a bőrrákos megbetegedésekkel összefüggő cselekvési programok kidolgozása a feladat. A közlekedésben az alternatív üzemanyagok és a takarékosság tekinthetőek fő iránynak, de szükség van a hidegre-melegre kevésbé érzékeny útburkolatok alkalmazására is.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!