A csoport negyedéves jelentésében csütörtökön közölte: visszavonta az európai élelmiszerbiztonsági hatósághoz (EFSA) beterjesztett kérelmét, hogy a testület igazolja a prémiummárkák egészséget támogató hatásáról szóló állításait.
Az AFP francia hírügynökség által közölt hír kapcsán a magyarországi Danone Kft. közölte: az élelmiszeróriás a reklámjait nem, csupán az EFSA-hoz beterjesztett beadványait vonta vissza azt követően, hogy az élelmiszerbiztonsági hatóság bejelentette: újabb találkozót szervez június 1-re, ahová minden érintett felet elvár, főként a vállalatokat. "A találkozó lehetőséget ad az álláspontok ütköztetésére a témában, míg az EFSA végre tisztázni tudja az elvárásait és az értékelési kritériumait. E mostani döntés tökéletes összhangban van a Danone-nak az egészségre és tápanyag-összetételre vonatkozó állítás európai szabályozással kapcsolatos korábbi állásfoglalásával" - olvasható a cég közleményében.
A bifido-baktériumokat is tartalmazó Activia terméket a Danone úgy reklámozza, hogy megkönnyíti az emésztőrendszer működését, az Actimel joghurtitalról pedig azt hirdeti, hogy támogatja a szervezet betegségek elleni védekezőképességét.
Az EFSA eddig nem igazolta egyik állítást sem, a cégcsoport Franciaországban már módosította hirdetéseit - adta hírül a francia hírügynökség, emlékeztetve arra, hogy a hatóság idén februárban már kétséget támasztott a Danone közlésével szemben, amely szerint a kisbabáknak szánt termékeiben lévő, "immunofortis" néven ismert összetevő erősíti a csecsemők immunrendszerét. A hatóság azzal érvelt, hogy ez az állítás tudományosan nem bizonyított.
A Danone Kft. közleménye szerint az egészségre és tápanyag-összetételre vonatkozó állítások jóváhagyási eljárása egy teljesen új folyamat mind az EFSA, mind az élelmiszergyártók számára. Az EFSA feltételei a tudományos dossziék engedélyezési folyamatában – melyeket már számos országos hatóság elfogadott – nem adnak kielégítő és alapvető iránymutatást az elvárt tudományos kutatásokra vonatkozóan.
Az EFSA korábbi iránymutatásai, amelyeket 2009 júniusában hozott nyilvánosságra, arra késztettek több vállalatot is, hogy visszavonják beadványaikat, annak érdekében, hogy az új intézkedéseknek megfelelően kerüljenek újra beadásra.
"Teljesen biztosak vagyunk az Actimel és az Activia tudományos hátterében. Mindkettő mögött több éves kutatások állnak, és a legalaposabban tanulmányozott probiotikus termékek közé tartoznak. Hatásukat számos klinikai tanulmányban demonstráltuk, melyeket nemzetközileg elismert tudományos lapokban publikáltunk, hogy felülvizsgálhatók legyenek, ami azt jelenti, hogy pártatlan szakértők is elfogadták az eredményeket" - fogalmaz a cég közleménye.
A Danone bevétele egyébként a vártnál jobban nőtt 2010 első negyedévében a tejtermékek és a bébiételek keresletének erőteljes növekedés miatt: a csoport árbevétele az egy évvel korábbi 3,67 milliárdról, 3,98 milliárd euróra emelkedett, elemzők 3,91 milliárdra számítottak.
Menedzsment Fórum/MTI